9. Raadslid en wethouder koste van de vrijzinnigen, die de overheersing van kerkelijke partijen op de staat vrezen. Zouden de Protestantse en Katholieke partijen de overwinning behalen, dan zou onderling een verwoede strijd om de oppermacht uitbarsten, maar alle vrijheid zou inmiddels verloren zijn en de geestelijke ontwikkeling van ons volk zou teruggegaan zijn. Ook Den Heer titewr/circhiydc voor de Tweede Kamer in liet hoofd kiesdistrict Alkmaar, te de liberalen zijn na het behalen van de grote vrijheden verdeeld ge raakt door verschillende stromingen. Voor de volksschool streed men nog wel gezamenlijk, maar de strijd bracht ook conservatieven in hun gelederen. Jongeren en ouderen zijn het niet eens over wat behoort te geschieden. De partij verkeert in een fase van overgang en ze is dus niet geschikt, noch geroepen tot regeren. De liberalen hebben wel de taak de verworvenheden te handhaven en de regering te controleren. Is ons volk voor waarachtige gewetensvrijheid en kiest het liberaal, of kiest het voor Dr. Kuyper en de zijnen? Tot zover Bruinvis politieke brochure uit 1883. Tot op hoge leeftijd bleef hij politieke ontwikkelingen volgen en er soms commentaar op leveren. Zo schreef hij op 19 augustus 1900 een gedicht bij de 75 ste verjaardag van Paul Krüger. Het speet hem met vele Nederlanders, dat men hem niet met de wapenen kon steunen in de strijd om vrijheid van de Zuidafrikaanders tegen de Engelsen, maar alleen met Rode Kruis hulp en gebeden. '5) In 1874 werd Bruinvis gekozen tot lid van de Gemeenteraad. Daar bekleedde hij al snel een gezaghebbende positie. Hij zette zich voor vele zaken in, zoals b.v. voor de bescherming van dieren. In de vergade- 29

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 31