behangen kamer. In het portaal grijnzen ons een paar pijnbanken tegen, alsmede een paar zware blokken aan ijzeren ketens, waarvan het een vroeger in het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis gebezigd werd; maar daarne vens ontmoeten wij ook zaken, die ons minder "pijnlijk" aandoen. Een geschilderd portret toont u een ouden Israëliet die in het begin dezer eeuw ter erkenning zijner vele menschlievende daden, een pensioen en een eerepenning van het gemeentebestuur bekwam; het diploma hangt in lijst daarnaast en de penning er op. Onder den ouden man prijken 2 kleurige weesjes, het schild bewakende, waarmede zij boven de poort van het vorige weeshuis hebben gestaan. Een steenen krijgsman vond vroeger plaats boven de portierswoning der Kennemerpoort, een hou ten torentje boven de Roötorensbrug. Een groot schilderstuk vertoont het inwendige der Groote Kerk en geen onaardig effect, als gij het straks uit de groote zaal door de dubbele deuren beschouwt. Een paar vaandels, een zolderroos uit het oude Koning-Willemshuis, een kaart van den Hout op satijn, een middeneeuwsch gedicht op perkament, een paar portretten, een paar naamlijsten achter glas van het voormalig medisch-pharmaceutisch collegie, schilden en een windwijzer vullen verder het portaal. Aan het gewelf der groote zaal pronken 8 schutters vaandels, benevens een paar stokken met half vergane lompen, de overblijfselen der in 1573 op de Spanjaarden veroverde vaandels Hebt gij lust, dan zullen wij thans ons bezoek aan het muzeum voortzet ten, en ook het derde lokaal in oogenschouw nemen. De eene zijde wordt ingenomen door eene boekenkas, die de oude bibliotheek en in een afgesloten gedeelte de manuscripten bevat; daar tegenover, langs de 3 ramen, zijn 2 tafels, aan weerzijden van den schoorsteen zijn de nieu we boeken, ten deele nog op vrij primitieve wijze, ter zijde van de bree- de deuren in eene groote antiek gesneden kist, en in het midden van het vertrek is eene zeer groote tafel geplaatst die eenige ligkassen draagt en daar is nog 1, van Zacharias Paulusz, mede een Alkmaarder, zijn nog 2, en van onbekende meesters nog 9 schuttersstukken voorhanden. Wij leeren uit al deze portretgroepen de burgerofficieren van de eerste helft der 17de eeuw kennen, kloeke figuren, met hun vaandels, com mandantstaven, bekers en versierselen. Onder de stukken van beteeke- nis verdienen vooral genoemd te worden een fraai portret van Prins Willem III, eene heilige familie door Gerard Hondhorst (even als 2 goed geschilderde stillevens, zee en riviervisch, eigendom van het Provenhuis van Johan van Nordingen) en een zeeslag van v.d. Velde. Het laatste in zwart en wit behandeld, verbeeldt het zeegevecht in de Sont in 1658, in het welk het schip "Alkmaar" door kapt. de Groot werd gecommandeerd. De retourvloot, waarmede de Jongh in 1640 uit 26

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 28