6. Stadsbehoud Bruinvis was vanaf 1870 regent van het Burgerweeshuis. Het lied, dat de kinderen van het weeshuis hem en A. Siehert Coster bij hun afscheid in 1880 toezongen, getuigt in kreupelrijm van hun goede zorgen voor de kinderen.271 Het laatste couplet luidde: "Dat God U beiden spaar! U en Uw huis bewaar Dat bidden wij: Vergeet, wat ook geschiedt, Wat U het leven biedt De burgerweezen niet Dat wenschen zij". De grondige wijze waarop Bruinvis zich inzette voor onderwijszaken blijkt ook ondermeer uit een gedrukte brochure van 1873 (mede onder tekend door S.C. Coster en J. van der Drift) met een pleidooi voor het stichten van een landbouwschool. 28) Alkmaar met zijn markten en omliggende agrarische dorpen zou zeer geschikt zijn voor zo'n school. Het beste zou volgens de brochure zijn om een twee-jarige opleiding te verbinden aan de bestaande HBS, zelfde gebouw, zelfde leraren op twee nieuwe specialistische leraren na. Na vergelijking met dergelijke oplei dingen in Duitsland en Nederland (Warffum en Wageningen) kwamen de opstellers tot een opleiding met een stevig pakket van 1*7 vakken: naast landbouwkunde o.m. Aard- en Delfstofkunde, Economie, Boek houden, Nederlands, Frans, Engels en Duits! De kosten werden op 5000 gulden per jaar geschat, maar vermoedelijk kon gerekend worden op een zeer royale subsidie van Provincie en Rijk. Dit initiatief liep op niets uit. Later kwam er wel een landbouwschool, nu de Middelbare Agrarische School. Bruinvis zette zich ook zeer in voor het behoud van stedelijke monu menten. Zijn belangstelling bleek al uit de oudste tekening van hem in het prentenkabinet. Als 12 jarige jongen tekende hij een voormalige bierbrouwerij, nu Bierkade 10.29) Behalve deze tekening zijn er in de prentverzameling van het Gemeente Archief nog tenminste 58 teke ningen van zijn hand. Opvallend is, dat vele van de door hem getekende gebouwen kort daar na afgebroken werden, waaruit blijkt dat hij het uiterlijk welbewust voor het nageslacht wilde bewaren. De stad werd rond het midden van 21

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 23