STEMBILLBT dat Gij het al De vader tn in deze wereld et een lofzang, uinvis zijn le- n. De alinea's re geest dan in rt bestaan der en gemeente et handschrift lelijk na 1884 vormde Kerk (1886) uitlopend op een scheuring, waarbij de Gere formeerde Kerk ontstond in 1892. Veel verontruste zielen verlieten de Hervormde kerk naar vrijzinniger voelende gemeenten als Doopsgezinden en Remonstranten. Mede hier door groeiden die gemeenten snel. Zo klom het ledental van de Doops gezinde gemeente te Alkmaar van ca. 170 in 1860 naar 351 met 80 catechisanten in 1890. In februari 1876 ontstond in de Alkmaarse Doopsgezinde gemeente een grote discussie over het toelaten van leden uit de Hervormde gemeente zonder herdoop. 201 De directe aanleiding vormde het verzoek van de Hervormde echtgenoten van A.R Zeil maker (zelf Hervormd, maar sedert 1864 organist bij de Doopsgezin den) en van C.W. Bruinvis. De kerkeraad verwierp het verzoek, maar mede op initiatief van Ds de Boer werd ook de gemeente geraadpleegd. Deze verwierp toen met 109 tegen 73 stemmen het verzoek. Pas onder Ds Glasz in 1899 moch ten leden van andere gemeenten zonder her doop als lid opgenomen worden in de Alkmaar- se Doopsgezinde ge meente. Ondanks deze voor Bruinvis ongetwij feld schokkende erva ring bleef hij de Doops gezinde gemeente trouw en vanaf 1881 was hij secretaris van de Kerke raad tot 1896. 20 Ook was hij bestuurslid van de Algemene Doops gezinde Sociëteit van 1890 tot 1896. Op 18 oktober 1888 verscheen een lang gedicht van Bruinvis in de Zondagschbode, een Doopsgezind weekblad, met als titel "Van een modern lezer". VOOR DE Doopsgezinde Gemeente te Alkmaar in 1876, ter beantwoording der navolgende vraag: Keurt de gemeente goed dat leden van andere kerkgenoot schappen die in hunne jeugd gedoopt zijn en op lateren leef tijd hunne belijdenis als christenen hebben afgelegdmaar in hun kerkgenootschap geene bevrediging hunner Godsdienstige behoeften meer vindenals leden van het onze worden opgeno men, zonder dat zij zich aan de formaliteit van een vernieuwden doop behoeven te onderwerpen het gehoorde gemeenschap komt dat in derlands Her- Wat sta ik ver van menigeen, Die in dit blad getuignis geeft. Van 't geen hij hem als waarheid leeft, En vurig door hem wordt heieen; 15

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 17