van Hans de Ries uit 1617. Bouwkundigen rekenen deze gevel tot de zg. "waterstaat stijl".181 Na de nieuwbouw van de gevel volgde afbraak van de huizen ervoor aan de Koningsweg: de schuilkerk werd zichtbaar! Deze trend zou zich voortzetten onder Ds. de Boer (1829-1909), die het intieme kerkinteri eur vernieuwde in 1876. Vooral bij zijn intree in 1863 ondervond Ds de Boer, die ook de nieuwere richting voorstond, veel steun van vader en zoon Bruinvis. Rond 1864 heeft de toen 35 jarige Bruinvis met zijn geloof geworsteld, zoals blijkt uit een serie van 8 verzen, die hij bundelde onder de naam "Religiosa" I9). Wat de aanleiding van die worsteling was, is niet duide lijk: de gebeurtenissen rond het vertrek en intree van de predikanten, of in zijn persoonlijk leven of dat van zijn familie of vrienden? Cen traal staan in deze verzen de dood van twee kleine kinderen (Dirk en Bram genaamd) en de klacht daarover bij God. Het echtpaar Bruinvis had geen kinderen en ook in de overlijdens registers van Alkmaar is niets over die kinderen te vinden. Misschien wilde Bruinvis in die verzen alleen zijn gevoelens uiten? Het eerste vers heet "Klacht en bede": De beproefde vader vraagt zich af of hij God soms vaak verge ten had en of het God mishaagd heeft, dat hij zijn kinderen aanbad. "Ik wou den dood bestrijden, Maar 't mocht mij niet geschien 'k Heb U zoo vaak gebeden Om hulp in mijnen nood Wil, Heer! Mij niet vertreden! Bewaar ze van den dood!" In het tweede vers "Mijmering" gedenkt de vader zijn kinderen. Het derde gedicht heet "Bedevaart". De vader gaat naar het graf "waarin mijn kleinen wachten". Na het derde gedicht volgen "Troost", "Herleving", "Jezus", 's Levens taak" en als achtste vers "Dank". Dit vers begint met "Heer! ik wil U loven". De vader dankt voor hulp en troost. Neer gedrukt door smarten Kampend met mijn leed, Vond ik warme harten Tot mijn troost gereed. Toen de vader door droefheid God haast vergat, vond hij Hem weer. God verhoorde zijn gebed. 13

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 15