meer uit het feit, dat hij nog voor zijn afstuderen probeerde eigenaar te worden van de Alkmaarsche Courant, toen nog maar een onbeduidend blaadje. Bruinvis meende zijn kans te zien, toen de laatste eigenares Maria Sterck eind 1853 overleed. Hij viste echter achter het net, om dat kort voor haar dood boekhandelaar A. Siebert Coster met haar een overeenkomst gesloten had, onder toezegging van een levenslange lijfrente. Bruinvis kende Maria Sterck en haar zuster Johanna heel goed. Maria Sterck, klein van stuk, placht maandelijks de advertentie- gelden op te halen, "gewikkeld in een omslagdoek, op het hoofd een geverfde hoed, model suikerschep, aan de voeten zware stapschoenen, in de eene hand de groene parapluie, in de andere het geldbuideltje houdende".9> De nieuwe eigenaar van de krant Coster had echter wel een redacteur nodig en zo werd Bruinvis in 1854 redacteur, wat hij tot 1883 zou blijven. In deze periode van bijna 30 jaar zou de krant tot bloei komen. Al in 1852 ontmoette Cornelis Willem Alida, dochter van apotheker Hermanus Schreuder op een bal ter gelegenheid van het 50 jarig be staan van de Maatschappij Het Nut te Alkmaar. Zij was met haar vader, die lid was van Het Nut, meegekomen en "opdat het die jonge maagden niet aan dansers zoude ontbreken, waren eenige jongelieden, ook ik, tot bijwoning der feestelijkheid uitgenodigd". Toen de familie Schreuder op het punt stond te vertrekken "Hoe?", dacht ik "men noodigt ons hier als dansers en moeten wij nu toelaten, dat de schoon ste en jongste bloempjes ons als voor den neus worden weggevoerd?" Ik begaf mij tot genoemd gezelschap en vroeg beleefdelijk of de juffrouw nog niet wat blijven mocht, aanbiedende haar behoorlijk naar huis te begeleiden". Tijdens de kermis in 1854 raakte het "aan". Met hun vie ren in een wafelkraam, achter het gordijntje zaten zijn vriend en diens meisje elkaar te liefkozen en te zoenen. "Ik vroeg, gaat dat hier zoo? Waarop mijn vriend antwoordde: "Jouw meisje wil je ook wel een zoen geven". Waarop ik hartstochtelijk aan haar vroeg: "Is dat waar? Wil je mijn meisje zijn? Wil je mij een zoen geven?" I0) Op weg naar huis ver loofden ze zich in 't geheim, want vader en moeder Schreuder zouden het niet goed vinden, zolang Bruinvis geen diploma bezat. Bruinvis beloofde haar toen binnen 6 maanden te zullen afstuderen. Tot dan toe had hij weinig werk van zijn studie gemaakt en zich des te meer aan zijn hobby's gewijd: geschiedenis en kunst. Maar nu ging het hard met de studie. Het verloop van het pharmacie examen te Haarlem in november 1854 is met veel smaak vertreld in zijn levensverhaal "E vita propria", hier alleen een grappig voorvalBij het sublimeren van het kwik praeparaat kwam een der examinatoren aanloopen en zeide: "pfu, wat stook je hard; zie eens je sublimaat vloeit met droppels langs de 8

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 10