De erker van huis Moriaanshoofd in Alkmaar Tot de rijkst versierde huizen in Alkmaar behoort het huis Moriaans hoofd aan de Langestraat, gelegen naast het stadhuis. Het pand is niet alleen voorzien van een borstwering met fraai snijwerk langs de dakrand en van een grote beeldengroep ter bekroning van de middenpartijmaar bovendien van een voor Nederlandse begrippen uitzonderlijk rijk gede coreerde erker. Huizen met gevels, bekroond door beeldengroepen en voorzien van mooi bewerkte borstweringen, werden in de eerste helft van de 18de eeuw op tal van plaatsen in ons land gebouwd. Uit die pe riode stamt ook de gevel van het Moriaanshoofd. Maar een erker met zoveel voorstellingen is uitzonderlijk. Wie die erker eens nader bekijkt, ziet dat er op de zijkanten o.a. een leeuw en een haan zijn aangebracht. Op de voorzijde bevinden zich o.m. een spiegel, een dolfijn en diverse boeken. Op de vraag, wat deze voorstellingen hier te beduiden hebben, zal nader worden ingegaan. De heerlijckheyt der deugden Veel meer dan wij ons thans realiseren, kenden 17de- en 18de -eeuwse beschouwers aan voorstellingen die zij onder ogen kregen een diepere, zinnebeeldige betekenis toe. Dat geldt niet alleen voor schilderijen en prenten, maar ook voor de gebeeldhouwde decoraties aan gebouwen. Nu was ook destijds niet iedere 17de- en 18de eeuwer zo geleerd, dat hij bij elk tafereel onmiddellijk wist wat de zinnebeeldige betekenis zou moeten zijn, of -omgekeerd- met welke toepasselijke voorstelling hij het best een bepaald begrip zou kunnen verbeelden. Maar wie in het onder werp geïnteresseerd was, kon teruggrijpen op boeken over die materie. Eén van de meest geraadpleegde was "Iconologia" van de Italiaan Cesare Ripa, voor het eerst in druk verschenen in Rome in 1593 en daarna nog vele malen herdrukt en bewerkt, zowel in Italië als daarbui ten. Een Nederlandse uitgave kwam in 1644 in Amsterdam uit (editie Pers). Hierin werden ontallijcke beeldnissen uytgeleyt, en met seer geleerde en bewijslijcke grondreedenen en deftige overwegingen, ver- klaert: waer uyt dan werden vertoont, de heerlijckheyt der deughden en schandlijckheyt der ondeughden, ten einde men dese vlieden, en d'an- dere sal omhelsen". Wanneer men de voorstellingen op de erker van het Moriaanshoofd gaat opzoeken in de Nederlandse editie van Ripa's boek - hier verder aangeduid als Ripa (1644) dan blijkt niet alleen dat ze allemaal be- 3

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 5