spronkelijke Aanwijzende Tafels van Alkmaar omstreeks 1827 verza meld. Daarna werden alleen nog enkele correcties opgenomen naar aanleiding van toegekende bezwaarschriften en op 1 oktober 1832 wer den minuutplans en registers officieel vastgesteld. Liefst 80% van het grondgebied van de toenmalige gemeente Alkmaar bestond in 1832 nog uit weiland. Bebouwing buiten de stadswallen kwam nog maar sporadisch voor. Het pas gegraven Noordhollands Kanaal (1820-1824) sneed de gemeente in twee delen. De binnenstad, bestaande uit de secties A en B, was dicht bebouwd en werd doorsne den door talrijke grachten. Meerdere hiervan zijn later in de 19e eeuw gedempt, zoals de Laat en de Nieuwesloot. In de Hout (sectie E) lagen behalve het gelijknamige recreatiebos ook veel particuliere tuinen en volkstuintjes. Alkmaar kende destijds 2822 gebouwen. De aanzienlijkste woonhuizen stonden in het westelijk gedeelte van de binnenstad, vooral aan de Langestraat en de Oudegracht. Het duurste huis was het (nog bestaan de) pand van burgemeester Fontein Verschuur in de Langestraat met een jaarlijkse huurwaarde van 600 gulden. Ter vergelijking: de gemid delde jaarhuur lag op ongeveer 80 gulden. Kleine arbeiderswoningen hadden een huurwaarde tussen 12 en 32 gulden; deze lagen vooral in het oostelijk deel van het stadscentrum. De stad telde liefst 370 pakhuizen. Een uitgebreide omschrijving van 70 bedrijven in de gemeente is in de atlas opgenomen. Het "fabriekwezen" was minder in verval dan in naburige steden. De Alkmaarse zoutziede rijen konden zelfs met de beste in het land wedijveren en werden in be lasting ter plaatse het hoogst aangeslagen. Binnen de grenzen lagen voorts een 24-tal molens, waaronder uiteraard de korenmolen van Piet, destijds overigens "De Groot" genoemd. In 1830 had Alkmaar 9439 inwoners, verdeeld over 1989 huishoudens, waarvan slechts de helft in Alkmaar onroerend goed bezat. Anderzijds waren er onder de 1162 eigenaren maar enkelen woonachtig buiten Alkmaar. Slechts 42 eigenaren bezaten meer dan 10 hectaren. In de on derstaande tabellen (tabel 1-3) zijn de gegevens van de bovenlaag ver zameld. Tabel 1De tien eigenaren met de meeste oppervlakte in Alkmaar 1Stad Alkmaar 2. wed. Pieter Morsch 101 ha 50 ha 16

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 18