Alkmaar omstreeks het jaar 1832 Kadastrale gegevens worden nog maar weinig gebruikt bij historisch onder zoek. Ten onrechte, meent de schrijver van onderstaand artikel, die tevens sa mensteller is van de Kadastrale Atlas van Alkmaar. Kadastrale kaarten en de bijbehorende registratie bieden waardevolle gegevens voor sociale en economische geschiedenis. Bovendien is het kadastrale perceel met zijn nauwkeurige omschrijving een ideaal "referentie-adres" voor de plaatsaanduiding van elk stuk land, water, een woonhuis of ander gebouw. Hier volgt een korte samenvatting van deze belangrijke bronnenuitgave Op 1 oktober a.s. wordt het eerste exemplaar gepresenteerd van de Kadastrale Atlas van Alkmaar. Het boek is het tweede deel van een reeks (deel 1: Uitgeest) waarin uiteindelijk atlassen van alle Noord-hol- landse gemeenten zullen verschijnen. De reeks wordt uitgegeven door de Stichting Kadastrale Atlas Noord-Holland te Haarlem. De uitgave van het atlasdeel Alkmaar is mogelijk gemaakt dankzij de steun van de provincie Noord-Holland, het Anjerfonds Noord-Holland, de gemeen te Alkmaar, de vereniging Oud Alkmaar, de Rabohank/Zuivelbank Alk maar en notariskantoor Westerhuis te Alkmaar. Het hoek bevat 16 reproducties (formaat 29 x 40 cm, schaal variërend van 1 6250 tot 1 3125) van de oudste kadastrale kaarten van Alk maar, daterend uit het jaar 1832. In dat jaar werd in Nederland - met uitzondering van Limburg dat later volgde - het Kadaster ingevoerd. Daarmee wilde men de registratie van de eigendom van onroerend goed en de basis voor de belastingheffing daarover verbeteren. Alle afzonder lijke percelen, zowel gebouwen als landerijen, zijn opgemeten en inge tekend op de minuutplans, de oudste getekende kaarten van het kadas ter. Per gemeente varieert het aantal kaarten. Voor geheel Noord- Holland zijn er ongeveer 1300 minuutplans. De originele kaarten berus ten in het Rijksarchief te Haarlem. Bij de kaarten behoren registers, die men de benaming Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels gaf. Dit zijn lijsten van alle percelen van een ge meente, met over elk perceel een aantal standaardgegevens zoals naam, beroep en woonplaats van de eigenaar of vruchtgebruiker, de soort be bouwing, de gemeten oppervlakte, de schatting van de belastbare op brengst enz. Deze minuutplans en bijbehorende registers vormen samen de ongewij zigde grondslag van het Kadaster en daarmee de eerste volledige en be trouwbare administratie van onroerend goed met een uniforme opzet 13

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 15