Anders is het gesteld met het tafereel uiterst rechts, voorstellende een leeuw waarachter een klokje. Maar opnieuw brengt Ripa (1644, p. 589) uitkomst. Eén van de symbolen die hij voor de Vigilanza (waakzaam heid, wakkerheid) geeft, is "een leeuw, alsof hy met open oogen sliep". Daarbij een "kloxken". Tot besluit Een zo gecompliceerd ensemble van zinnebeeldige voorstellingen komt men ook in de 18de eeuw alleen bij bouwwerken tegen, waarvoor zeer veel geld beschikbaar was, en waar een geleerde opdrachtgever aanwe zig was. De zinnebeelden hebben steeds op goede eigenschappen en deugden betrekking. Toch waren de opdrachtgevers, hoezeer ze blijkens de voorstellingen in en aan hun bouwwerken het deugdzame in het le ven voorop stelden, in werkelijkheid niet allemaal even deugdzaam. Wie het verhaal van C.W. Bruinvis, waaruit ik in het begin gegevens ontleende over de opdrachtgever Simon Schagen, kent, weet dat ook het privéleven van die Simon Schagen niet vlekkeloos verliep. Na de dood van zijn eerste vrouw, Cornelia Kracht in 1728, huwde hij in 1729 voor de tweede maal, en wel met Geertruida Theodora Clasina Vijgh, een rijke weduwe. Zij bracht bij haar huwelijk haar bezit niet naar Simons huis, waarop deze haar 's nachts bestal. Tot de zaken die hij meenam, behoorde een kabinetje, "waarin eene waarde van drie ton aan obligatiën" was opgeborgen. De zaak kwam voor de rechter, en dat zal niet bepaald bevorderlijk zijn geweest voor het aanzien van de man, die zijn huis met zoveel zinnebeeldige voorstellingen van goede eigen schappen en deugden had doen opsieren. Naschrift: Zonder de belangstelling voor en de medewerking hij mijn onderzoek naar de betekenis van de voorstellingen aan de erker van het Moriaans- hoofd, gegeven door het bureau Monumentenzorg van de gemeente Alkmaar, was dit verhaal niet op deze wijze tot stand gekomen. Mijn speciale dank gaat uit naar de heer P. Verhoeven en de heer J. Elsinga. Laatstgenoemde zorgde voor de foto's. Carla Rogge 9

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 11