Burgemeester en wethouders in eerste oorlogS' week dagelijks bijeen 7 door Hans Koolwijk De inval van de Duitse troepen in mei 1940 en de daarop volgende overgave sloegen diepe wonden in de Alkmaarse gemeenschap. Hoe re ageerde het college van burgemeester en wethouders in de eerste maan den? Wat besloten zij te doen tegen de bezetters? Hoe pakten ze 'ver zetsdaden' van gemeenteambtenaren aan? De notulen van de collegevergaderingen lichten een tipje van de sluier op. Helemaal duidelijk wordt het niet, want er waren bepaalde beslui ten die niet werden genotuleerd.. Het college bestond in mei 1940 uit burgemeester jonkheer mr. F.H. van Kinschot, sinds 1934 eerste burger van Alkmaar. Wethouder was mr. A.C. de Groot, advocaat en vanaf september 1939 wethouder. De Groot vertegenwoordigde de Vrijheidsbond en was nederlands her vormd. Tweede wethouder was G. van Slingerland, ambtenaar en sinds 1930 wethouder. Van Slingerland zat voor de katholieke Rooms- Katholieke Staatspartij in de raad. Ook voor de R.K.S.P./ was kaasko per V. Keysper sinds september 1939 wethouder. Gemeentesecretaris was mr. A. Koelma. Burgemeester en wethouders kwamen in principe iedere dinsdagmiddag in vergadering bijeen. In de eerste volle oorlogsweek vonden vanaf dinsdag 14 mei tot zaterdag de 18e iedere dag collegevergaderingen plaats. Koelma noteerde trouw de besluiten en voorvallen. Zo tekende hij aan dat burgemeester Van Kinschot in de vergadering van 14 mei 'enige woorden' besteedde aan de gemeentelijke inspanning ten behoe ve van de evacuatie van een deel der Amersfoortse bevolking naar Alkmaar. "Op dit ogenblik wordt de stad ontruimd door de Nederlandse soldaten, terwijl het vliegveld te Bergen onklaar is gemaakt", tekende Koelma ook uit de mond van de eerste burger op. Van Kinschot sprak in die vergadering zijn angst uit dat de Duitse legermacht de stad zou be schouwen als een verdedigde stad en derhalve wel eens zou kunnen ver nietigen. Tijdens de eerste collegevergadering na de Duitse inval deelde de burgemeester ook mee dat de militaire autoriteiten de commissaris van politie, Walraven en zijn inspecteur hadden gegearresteerd op ver-

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 9