lie verschillende geloofsovertuigingen leefden. Dit maakte beïnvloeding door andere denkbeelden dan die van de vader gemakkelijker. Boven dien was Adriaan in een leeftijd, waarin hij gevoelig kon zijn voor an dere opvattingen. Of wilde hij zich door zijn bekering afzetten tegen zijn vader? Volckert Teding van Berkhout heeft weinig vreugde aan het duel be leefd. Zijn familie nam het hem buitengewoon kwalijk. Duelleren gold in de Republiek immers als een schande en werd beschouwd als een "dingh dat geweldich leelyck klinkt."'6' De handel en wandel van Volckert, die het leven wilde leiden van een grand seigneur, was in te genspraak met de ingetogen levensstijl van de Hollandse regentenklas se. In die levensstijl was het duelleren volstrekt ongepast. Volckert stortte zich, zeer tegen de zin van de familie, in de avonturen van de Dertigjarige oorlog, die de Duitse gebieden verscheurde van 1618 tot 1648. Tijdens de belegering van Neurenberg in 1632 werd hij ziek, waarna hij twee weken later overleed. Zo werden avonturisme, dadendrang en overmoed twee jongeren nood lottig, voor wie anders een lange regentencarrière zou zijn weggelegd. Hierbij dank ik J. IJ ff die mij attendeerde op het grafmonument van Adriaan Vrijburgh. Noten: 1A. Frank-van Westrienen, De Grote Tour. Tekening van de educatiereis der Nederlanders in de zeventiertde eeuw (Amsterdam 1983). 2. W. Frijhoff, Etudiants étrangers a 1'academie d'equitation d'Angers au XVIIe siècle, in: Lias 4 (1977) 1384. 3. Frank-van Westrienen, a.w., 72. 4- Zie over het duel en de nasleep: C. Schmidt, Om de eer van de familie. Het geslacht Tedingvan Berkhout 1500-1950. Een sociologische benadering (Amsterdam 1986) 48-53. 5. J.J.M. Timmers, Elseviers gids voor Rome en omstreken (Amsterdam/Brussel 1975) 84- 6. Geciteerd door Frank-van Westrienen, a.w., 241. 6

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 8