beker vertoont een versiering in netvorm. Datering zeventiende eeuw. Er werden twee voorbeelden gevonden van bekers die zijn versierd door middel van gravering in de vorm van halve maantjes en driehoekjes aan de onderzijde. Het eerste (fig. 9) toont ons een klein model, staande op 3 braamnop pen, terwijl het tweede exemplaar hoger is opgebouwd en staat op een geribde standring. Datering rond 1700. Onder het faqon de Venise-glaswerk dat in de zeventiende eeuw in de lage landen werd gebruikt, komt een groep drinkbekers voor, waarvan de wanden op een heel bijzondere manier zijn versierd. Het betreft hier de fragmenten van twee cylindrische bekers (fig. 11 en 12) vervaardigd van kleurloos glas met als decoratie drie gekronkelde, overlangs geribde glasdraden eindigend in een klauwtje. Door dit soort versiering worden deze glazen ook wel "kometenbekers" genoemd. Is het glas afgebeeld bij fig. 11 versierd met 3 "kometen" die zijn vervaardigd van blauw glas, fig. 12 daarentegen is versierd met drie kleurloze "kometen". Ook deze gla zen worden de meeste keren aangetroffen in vondstcomplexen die zo goed als zeker behoorden tot de meer gegoede burgerhuizen uit de twee de helft van de zeventiende eeuw. Wat het glaswerk betreft kunnen we nog de vondst vermelden van een kokervormig flesje, geheel gaaf, vervaardigd van groen glas en waar schijnlijk gebruikt voor het bewaren van geurige oliën, specerijen, ge- confijte vruchten e.d. Het grote fragment van een bolvormige flesje (fig. 10) is vervaardigd van helder doorschijnend glas. Dit flesje diende in de meeste gevallen als medicijnfles, reuk of parfumflesje. Rookgerei In de put werd een minimum aantal van 156 pijpen aangetroffen. De meeste pijpen werden gevonden tussen de scherven in het onderste ge deelte (gebruikslaag) van de put, met uitzondering van twee pijpekop- pen die werden geborgen uit het zand waarmee de stortkoker en put wa ren dichtgegooid. In de eerste helft van de achttiende eeuw beleefde de Goudse pijpindus- trie haar grootste bloei. Steeds meer mensen verdienden hun geld in de pijpenbranche. De concurrentie was groot en de pijpenmakers probeer den elkaar in kwaliteit te overtreffen. Bij vergelijking van merken uit de periode 1660-1700 blijkt het grote aantal detailverschillen. De variatie in de onderwerpen van de merken was niet zo groot, maar men zocht het meer in detailverschillen. Zo ko- 16

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 18