(fig. 4) vervaardigd uit helder glas met een trechtervormige kelk. De stelen van deze glazen zijn versierd met een witte opaline glasdraad en staan op een holle voet met pontielmerk. Direkt onder de zandlaag waarmee de put was dichtgegooid werden 2 glaasjes aangetroffen die zijn vervaardigd uit helder doorzichtig glas en kunnen worden gedateerd in het midden van de achttiende eeuw. De glazen hij fig. 5 en 6 tonen veel overeenkomsten met de engelse gla zen. Het glas bij fig. 5 heeft een trechtervormige kelk en staat op een aan vier zijden uitgewerkte kegelvormige stam, terwijl het glas hij fig. 6 op een holle geribbelde stam staat. Beide glazen kunnen worden geda teerd in het laatste kwart van de zeventiende eeuw. In totaal werden de fragmenten van minimaal 18 bekerglazen terugge vonden. De bekers verschillen qua hoogte, versiering en kwaliteit van elkaar. In die tijd had men voor iedere dranksoort een type glas, zoals we dat ook in onze tijd nog hebben. Werden de kelkglazen voor wijn gebruikt, de hekerglazen daarentegen werden over het algemeen gebruikt voor bier. Fig. 8 toont ons een kleine beker versierd met witte diagonaal lopende glasdraden, terwijl de bovenkant is afgewerkt met een blauwe glasdraad. Het geheel staat op drie blauwe braamnoppen. Dit glas werd evenals een fragment van een groter exemplaar aangetroffen in de onderste ge- bruikslaag van de put en kan derhalve gedateerd worden in de tweede helft van de zeventiende eeuw. Geheel compleet kon een fraai exemplaar van een zgn. "wafelbeker" worden geborgen (fig. 7). Deze cylindrische beker vervaardigd van kleurloos glas is versierd met een vlechtwerkpatroon dat diagonaal om hoog loopt. Dit soort bekers was erg in zwang in de zeventiende eeuw. Bij opgravingen worden regelmatig fragmenten van dit soort glazen aangetroffen. In 1987 werden bv. aan de Wageweg soortgelijke bekers gevonden, die konden worden gedateerd vroeg 17e eeuw. Deze beker plus de fragmenten van een kleiner exemplaar zijn echter van later da tum, teweten eind zeventiende eeuw. Voorts werd een kleurloze, zwaar gefriseerde kleine beker gevonden. Dit bekertje is vervaardigd van dun glas en is verfraaid met uitgewerkte noppen. Het geheel heeft een hoogte van 8,5 cm en een opening van 7 cm. Een beker fraai van vorm, maar slordig afgewerkt, staat op een voet waarvan de rand is vervaardigd van blauw glas, terwijl de bovenrand van het glas is afgewerkt met een wit randje. Het oppervlak van deze 15

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 17