Kleding Voor kleding werden de 3 knopen, gebruikt, 1 van been en 2 van hout. Voor versiering 4 kralen, 2 van glas waarvan 1 geslepen, 1 van rood aar dewerk en 1 van been. Handel Een lakenloodje, met op voorzijde het wapen van Leiden (2 gekruiste sleutels), met daaromheen in Romeinse kapitalen LEYDEN. Op de keerzijde is het cijfer 50 te lezen (kwaliteitsaanduiding?) Glaswerk Uit de put kon een minimum aantal van 43 glazen voorwerpen worden geborgen. Dit aantal kan worden ingedeeld in 41 drinkglazen en 2 fles jes. Aan roemers werd een minimum aantal van 6 stuks aangetroffen. Deze glazen vervaardigd uit groen glas en opgebouwd uit 3 delen zijn over het algemeen in de zeventiende eeuw te dateren. De roemer (fig. 2), waarvan er 5 stuks werden gevonden, wijkt af van de roemer op fig. 3. De laatste is namelijk opgebouwd met een hogere voet, terwijl de kelk ons een geringe hoogte toont. Er wordt gesuggereerd dat dit type roemer werd gebruikt voor brandewijn en jenever in plaats van gewone wijn. Van dit soort roemer werd 1 voorbeeld teruggevonden. In totaal werd een minimum aantal van 15 kelkglazen aangetroffen, waarvan hieronder een beschrijving volgt. Rijzonder is de vondst van een bijna compleet fluitglas (fig. 1). Dit voorwerp vervaardigd uit kleurloos glas met zijn hoge kelk en baluster- stam wordt meestal aangetroffen in vondstcomplexen van huishoudens in goede doen. Het geheel (hoog 30 cm.) staat op een voet met een dia meter van 10 cm. waaromheen een wit randje is verwerkt. Van dit type glas werd nog een exemplaar aangetroffen, maar dan in bokaalvorm. Ook dit glas (hoog 20 cm.) is vervaardigd uit kleurloos glas, maar dan van een betere kwaliteit. De kelk is bijvoorbeeld uit zeer dun glas ge maakt, dit in tegenstelling tot het fluitglas dat ondanks zijn sierlijke vorm is opgebouwd met een dikke wand en grilliger van vorm is. Over het algemeen worden deze glazen gedateerd in de zeventiende eeuw, maar aangezien deze glazen werden gevonden in de bovenste ge- bruikslaag van de beerput kunnen we aannemen dat ze werden gebruikt laat zeventiende begin achttiende eeuw. In de bovenlaag van de koker bestaande uit zand waarmee de put werd 13

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 15