Van woonhuis tot gildekamer 2 door R. Kaak en R. Roedema Majolica Bijna compleet teruggevonden werd het voorbeeld van een vrij laat te dateren majolica schotel. Dit voorwerp is aan de voorkant blauw op wit versierd met tintglazuur en aan de achterzijde met transparant loodgla- zuur. In de ziel van deze schotel is de voorstelling van een fruitschaal met pe ren aangebracht en in de rand een versiering met ossekopjes afgewisseld met ornamentale figuurtjes. Het is een mooi voorbeeld van het majolica dat nog enigszins meedeed op de keramiekmarkt in de loop van de 17e eeuw, toen het "Delfts" zijn grote opmars maakte. Aan het eind van de 17e en begin 18e eeuw deed ook het "Wit" majolica nog mee, waarvan een groot randfragment werd geborgen. Porselein Geïmporteerd uit het oosten is het geheel complete theekopje van por selein met een voorstelling van een landschapje. De binnenzijde is blauw op wit, terwijl de buitenzijde groen/cremig aandoet. Datering K'ang-Hsi periode (1662-1722). Ook de scherven van 2 geheel witte en 2 blauwwitte kopjes kunnen nog worden vermeld, doch deze zijn te fragmentarisch voor een beschrijving. Tenslotte kunnen we nog als wanddecoratie het grote fragment van een i v wandtegel noemen. Dit voorwerp is staat geschreven L6, wat staat voor de zesde tegel in de linker pilaar. vervaardigd van witbakkende klei en heeft als versiering (paars op wit) een bloeiende granaatappel met op de achtergrond een stronk. Deze tegel is afkomstig van een zgn. "pilaartje" met een doorlopende voorstelling over diverse tegels. Op de achterzijde 12

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 14