moest met het college maar 'ordemaatregelen' vaststellen om de rust in de stad te handhaven. Op 11 juni behandelde het college het verzoek van de commissaris van politie de top van het korps drastisch uit te breiden. Een eind 1939 ge richt verzoek tot uitbreiding van het korps was door de gemeenteraad afgewezen. Nu deed de commissaris het verzoek 'in verband met de ge wijzigde tijdsomstandigheden' opnieuw. De voorzitters van de raadsfrac ties zouden eerst worden geraadpleegd voordat een beslissing werd ge nomen. Ze kozen eieren voor hun geld. Een week later vinden we ver meld dat Walraven er een hoofdinspecteur, twee inspecteurs en tijdelijk een adjunct-inspecteur bijkreeg. Dat was minder dan oorspronkelijk eind 1939 gevraagd. Veertien dagen later kreeg Walraven geheel onverwachts toch zijn zin. De Commissaris van de Koningin deelde het college mede dat de mili taire politie werd opgeheven en de manschappen in het gemeentelijk politiecorps moesten worden opgenomen. 'Verzetsdaad' De eerste overtreding 'ten nadele van de Duitse militairen' werd behan deld in de collegevergadering van 2 juli. De directeur van de lichtbe- drijven was opgetrommeld om eens haarfijn uit te leggen hoe het had kunnen gebeuren dat vanuit zijn kantoor aan de Helderseweg een ge schrift was verspreid 'van een voor Duitsland onaangename inhoud'. De directeur vertelde dat een week eerder bij een ijscoventer op straat een getypt briefje in beslag was genomen waarop mededelingen over de situ atie in Duitsland stonden. Als de getypte regels echter om en om wer den gelezen was de inhoud beledigend voor de bezetters. Meneer de di recteur had inmiddels uitgevonden dat de ijsman het briefje had gekre gen van ene Leeuw junior, die tijdelijk op het kantoor van de lichtbe- drijven had gewerkt. Leeuw had het briefje op zijn beurt van de typiste juffrouw Boom ontvangen. Deze had vijf copieën gemaakt en verspreid. De directeur had op voorhand zijn personeel al onderhouden en ze dui delijk gemaakt dat dergelijke praktijken niet meer binnen zijn dienst mochten plaatsvinden. De cheffin van Boom was juffrouw Slotboom en haar baas was Lindemans. Zij hadden moeten verhinderen dat juffrouw Boom haar 'verzetsdaad' had kunnen plegen. Het kostte Boom zes ver lofdagen. Burgemeester en wethouders besloten daarop via een circulai re het gemeentepersoneel te waarschuwen voor dergelijk optreden dat ten nadele van de Duitse bezetter was. Een nader onderzoek leerde nog dat chef Lindemans juffrouw Boom had 'gestimuleerd' in haar 'verzets werk'. Lindemans kreeg ook aftrek van zes verlofdagen. 10

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 12