volgt: "heeft het cierlijck orgel in de Luytersche Kerck sig voor de eersten mael, soo voor de gemeenten als wel een onnoemelijck getal toehoor ders van alderhande staat en confessie, laten hooren soo dat de kerck de meenigten onmogelijck niet konde bevatten. En is daerop door den Eerw. Heer Everhardus Schutterop, predikant derselven gemeenten, al- daer een cierlijck, geleerde en ter materie seer toepasselijcke redenvoe ring gedaen, welcke naederhaendt hij Jacob Maag, ordinaris stadsdruc- ker in de Houtil over de Kaesmarckt, ten druckpers is besorgt en alsoo voor een ieder gemeen gemaeckt. Sijnde het eersten orgel dat deezen gemeenten alhier binnen Alckmaer oyt in haer kerck gehadt heeft." De Banekerk Hier is thans het dansinstituut Peter Verbiest gevestigd. In 1646 werd op deze plek in een woonhuis een missiestatie van de Gentse Domini canen gevestigd, met een pastorie aan de Oudegracht. Een steegje vanaf de Oudegracht vormde de toegang naar de schuilkerk. De kerk werd in De Bane Kerkvan binnen gezien (1757). als 1715 vergroot en in 1757 vervangen door dit gebouw dat tot 1866 als zodanig heeft dienstgedaan. In dat jaar werd de St. Dominicuskerk aan de Laat in gebruik genomen en werd de Banekerk verkocht en in ge bruik genomen als broodfabriek, later in 1980 als dansschool. Het hoge dak van de kerk werd in de crisisjaren gesloopt, maar in 1980 weer hersteld en als woonbestemming benut. De oorspronkelijke bestemming is aan het gebouw nauwelijks meer te herkennen. Zowel het oorspronkelijke exterieur als het interieur is ge lukkig vastgelegd op oude schilderijen, in bezit van de Paters Domini canen in het Huis van Zessen aan de Schoutenstraat. 5

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 7