4 Boven: De Baangracht met Banekerk vanaf het bolwerk. Links is men huiden aan het sorteren Onder: de Evange lisch-Lutherse kerk. als een van de plaatselijke centra van leerlooierijen en vellenbloterijen, maar vooral touwslagerijen annex touwbanen. Vandaar ook de oude, in middels in onbruik geraakte be namingen Looijersgracht en Lijndraaiersgracht. Het smalle langwerpige terrein tussen stadswal en (Gedempte) Baansloot was tot ver in de 19e eeuw in gebruik voor lange touw banen, de zogenaamde Binnen banen. Monumenten De huidige Baangracht kent nog maar enkele bouwwerken met een eeuwenlange historie. Allereerst de Evangelisch-Lutherse kerk, die thans weer in de steigers staat. Ondanks tegenwerking van het Calvinistische stadsbestuur ont stond in Alkmaar omstreeks 1640 een kleine Lutherse gemeente, die aanvankelijk haar diensten onder hield in een woonhuis aan de Heul, later aan de achterzijde van een paar woonhuizen, hoek Ou degracht/Baangracht. De aanvankelijk houten schuil kerk werd in 1692 vervangen door het huidige stenen gebouw, zij het wederom als schuilkerk, met het aanzien van een pakhuis; zo wil de het stadsbestuur dat wel toestaan. De boogramen zijn dan ook pas veel later aangebracht. Het kerkorgel is in 1755 gebouwd. De stedelijke kronieken vermelden daarover als derkade wegens stankoverlast. De 19e eeuwse industrialisatie maakte een eind aan deze tech nieken. Zo ontstond ruimte voor de huidige bebouwing van het Kennemerpark. De laatste lijn baan van de Baangracht ver dween in 1871, de laatste hui- denzouterij van de Fa. Bak werd in 1902 verplaatst naar de Noor- Dei binn (17:

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 6