Enige wetenswaardigheden van de Baangracht W.A. Himmelreich Op 9 september j.1. vierde de Buurtvereniging Baangracht het 200-jarig bestaan van de Baansluis in zijn huidige vorm. Een hardsteen met het jaartal "1789" in één van de vleugelmuren, duidt erop dat destijds een ingrijpende restauratie heeft plaatsgehad. Vandaar dit artikeltje. Ontstaan De Baansluis en Baangracht dateren uit de periode rondom het Spaanse beleg van de stad. Blijkens de kaart van Lourens Pieterszn uit 1565 werd de stad destijds uitgebreid naar het zuiden en zuid-westen over de Oudegracht heen, die tot dan de zuidelijke verdedigingslinie vormde. De uitbreiding werd voorzien van een nieuwe vestigingslinie en singel, de huidige Baansingel/Nieuwlandersingel/Kennemersingel. De vraag waarom destijds op deze plaats en met welk doel de Baan gracht en Baansluis zijn ontstaan, is niet met zekerheid te beantwoor den. Vermoedelijk liep hier ergens een natuurlijke waterloop (Sand- sloot), die de nieuwe linie kruiste en aansloot op de Oudegracht. De kruising met de nieuwe vestingswal geschiedde met een eenvoudige brug, de latere Baansluis, die overigens nooit heeft dienstgedaan in de huidige betekenis van het woord, maar slechts als waterpoort. De kaart van Drebbel uit 1597 laat zien dat de stadsuitbreiding toen al nagenoeg was volgebouwd met de Oudegracht-zuidzijde, Baanstraat, Ritsevoort, Baangracht, Klein Nieuwland enz. Ook de Baansloot (gedempt in 1874), een soort rioolgreppel aan de achterzijde van de bebouwing Oudegracht, is duidelijk te herkennen op die kaart, inclusief de aansluiting op de Baangracht. Pas in 1661 worden de sintelpaden aan weerszijden van de Baangracht bestraat, in 1671 gevolgd door stenen walmuren (platinghen). Het Baangrachtbolwerk in de stadswal werd in 1755 "cierlijk" opgezet en met iepen beplant; het verkreeg in 1908 haar huidige vorm. Bedrijvigheid Vanaf haar ontstaan is de Baangracht eeuwenlang zeer bedrijvig geweest 3

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 5