op wit en met de afbeelding van een figuur(vrouw?) zittend op een stoel en bezig met zo te zien een soort zeef (grutten?). Het bord vertoont aan onder en bovenzijde zware slijtagesporen. Ook blauw op wit is de voor stelling van een fruitschaal binnen een cirkel op een bord waarvan een In totaal werden er twee voorbeelden van "Delftse" schoteltjes aangetroffen. Leuk, doch niet compleet, is het voorbeeld van een plooi of waterschoteltje. Het geheel is staande op een standring en geheel wit geglazuurd. De tweede is fraai en fijn beschilderd. In de ziel is een soort perkje met bloemen afgebeeld, terwijl het geheel is omringd door een in vakken verdeelde rand waarin bloemmotieven staan afgebeeld. Op de achterzijde van het schoteltje zijn nog drie cirkels om de standring geschilderd, terwijl er binnen de standring weer een merk is te lezen, namelijk: IVES. Nadere bestude ring van dit merk leert ons dat dit merk werd gebruikt door de Delftse plateelbakkerij 'T Fortuyn met als eigenaar een zekere Johannes Mersch: deze stierf in ieder geval voor 1686. Slecht van kwaliteit is een Delfts-blauw kopje staande op een stand ring. Het kopje is rondom versierd met bloemfiguren die enigszins zijn verlopen, terwijl het baksel ook al van inferieure kwaliteit is. Zeer vermeldenswaardig en tevens een aanwijzing met betrekking tot de geloofsovertuiging van de bewoners van het betrokken pand in de 17e eeuw, is de vondst van een geheel compleet wijwaterbakje (fig. 5). Het voorwerp is blauw op wit uitgevoerd en heeft als voorstelling op de achterplaat aan weerszijden een engel en aan de bovenzijde een enge- lenkop in relief, terwijl er in het midden een Christus-figuur hangend aan het kruis staat afgebeeld. Het bakje heeft een golvend oppervlak en toont ons een onduidelijk verlopen tekst binnen een versiering. Door deze vondst kunnen we aannemen dat de bewoners van het pand scherf ontbreekt. Dit type voorstelling wordt veelvul dig aangetroffen in vondst complexen uit de tweede helft van de 17e eeuw. Niet versierd en geheel wit gegla zuurd,, zijn de fragmenten van een zgn. "kardinaals bordje", een benaming die is ontstaan door de typische brede rand van het bord, waardoor het gelijkt op het hoofddeksel van een kardi naal. 15

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 17