De olielamp (fig. 3), vervaardigd van witbakkend aardewerk en donker groen (gevlamd) geglazuurd, wordt veelvuldig aangetroffen in vondst- de lont afdruipende olie werd in het onderste (grotere) bakje opgevan gen. Wat het roodbakkend aardewerk betreft kunnen we nog enige scherfjes noemen van allerlei aard, doch het is te fragmentarisch om te kunnen zeggen waartoe het gediend heeft. Kinderspeelgoed Noemenswaardig is de vondst van een graapje, geheel gaaf. Het is ge maakt van witbakkende klei en geheel groen geglazuurd. De hoogte van dit potje bedraagt 4-5 cm. Ook geheel gaaf is het leuke voorbeeld van een kookpotje met twee oren en staande op drie pootjes. Het geheel heeft een hoogte van 7 cm. Het is vervaardigd van roodbakkend aarde werk en geheel geglazuurd. 11.5 cm meet de diameter van een vergietje, het voorwerp toont ons een rode scherf, terwijl het fond geel en de rand bruin is geglazuurd. Het is staande op drie pootjes en is in het hezit ge weest van twee oren (1 is weg). Ook de knikker van grijs steengoed en bruin geglazuurd zal ongetwijfeld tot het speelgoed hehben behoord. Of het tot het speelgoed heeft behoord is niet helemaal duidelijk, maar leuk is het wel, een gaaf schoteltje. Roodbakkend en de rand versierd met slibwerk (streepjes) rondom een geel fond. De diameter bedraagt Buiten het veel voorkomende roodbakkende aardewerk en het in min der getale witbakkende komen we nog voorwerpen tegen die zijn ver vaardigd van geel aardewerk en overdekt met tinglazuur, al dan niet versierd. Over het algemeen noemen we dit soort aardewerk het "Delfts". Om te beginnen vermelden we het bijna complete bord, blauw complexen uit de tweede helft van de zeventiende eeuw. Ook dit voorwerp heeft een sta- en op- hangfunktie gehad. Het oor ver toont duidelijke sporen van slijta ge, te wijten aan het ophangen van de olielamp. Dergelijke olie lampen werden in het bovenste bakje gevuld met raap- of olijf olie, waarin een pit werd gelegd die bij het tuitje werd aangesto ken. De wegspattende en de van 10.5 cm. Delfts 14

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 16