te voorbeeld van een late kruik. Het typerende van deze kruik is de ho ge smalle hals, met een opening van 1 cm. Deze kruik werd gemaakt in Duitsland en kan worden gezien als een overgangsvorm van de rijkver sierde kruiken uit de 17e eeuw naar de hoge smalle jeneverkruiken, die we heden ten dage nog kunnen aantreffen. Datering hegin 18e eeuw. Geborgen werden ook de fragmenten van 2 kamerpotten of nachtspie gels. Van 1 konden slechts enkele randfragmenten worden geborgen, withakkend en geel geglazuurd. De ander is gemaakt van roodhakkend aardewerk en is bruin geglazuurd met groene nuanceringen. Het is mo gelijk dat de fragmenten van een roodhakkend hruingeglazuurde deksel is gebruikt voor het afsluiten van zo'n nachtspiegel. Verlichting Er werden 3 voorwerpen aangetroffen, die betrekking hebben op het onderwerp verlichting. Het betreft hier 2 kandelaars en 1 olielamp. De kandelaars wijken qua vorm van elkaar af. Fig. 1 toont ons een donker groen geglazuurde kandelaar vervaardigd van withakkend aardewerk. Deze kandelaar, uitgerust met een opvangschaaltje en gleuf voor het verwijderen van de kaarsenstomp, heeft duidelijk alleen een sta-funktie gehad, gezien de ronde holle voet en het ontbreken van een oor, waar mee het aan de muur kon worden opgehangen. Fig. 2 laat ons weer een kandelaar zien, nu echter met een sta- en op- hangfunktie. Dat dit voorwerp daadwerkelijk werd opgehangen blijkt uit de slijtage van het ophanggaatje. Het geheel is gemaakt van witbak- kende klei en is afgewerkt met geel glazuur. Beide voorwerpen kunnen worden gedateerd in de tweede helft van de zeventiende eeuw, met dien verstande dat fig. 1 iets vroeger dan fig. 2 is te dateren. Het kaarsgehruik nam zijn aanvang in de Romeinse tijd. Werden er eerst voornamelijk kaarsen gebruikt, gemaakt van dierlijk vet, vanaf het begin van de vijftiende eeuw ging men meer en meer over op het ge bruik van kaarsen, gemaakt van bijenwas. 13

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 15