de bovenste gebruikslagen en behoren dan ook tot het latere gebruiks goed dat in de put werd aangetroffen. Datering eerste helft 18e eeuw. Leuk was de vondst van 2 identieke graapjes, geheel gaaf. Ze tonen ons een rode scherf en zijn aan de binnenzijde geglazuurd. Op een scherf na compleet is het mooie voorbeeld van een hoog opge bouwde graap, vervaardigd van roodhakkend aardewerk en geheel bruin geglazuurd. Wat de grapen betreft kunnen we de fragmenten vermelden van mini maal 2 exemplaren, beide met roodbakkend scherf en gedeeltelijk bruin/geel geglazuurd. De onderzijde van deze grapen vertonen roetaan- slag. Over het algemeen kunnen we stellen dat de meeste grapen (afhanke lijk van de grootte) zijn vervaardigd voor tafelgehruik, dus hijvoorbeeld als schenkkan, met uitzondering van die grapen waarvan de onderzijden ongeglazuurd zijn, die zo te zien dus de meeste keren als kookpot heb ben gefungeerd. Geheel compleet geborgen werd het voorbeeld van een zogenaamde "steelgraap". Dit dubbel-conisch potje is staande op 3 poten en is uitge voerd met een steel. Het is vervaardigd van rood/bruinbakkend aarde werk en is aan de binnenzijde en gedeeltelijk aan de buitenzijde bruin/geel geglazuurd. De onderzijde is zwaar beroet. Gezien de vorm kunnen we aannemen dat dit potje gebruikt is voor het koken van o.a. melk. Voor het bereiden van eten diende de grote ronde kom, waarvan enkele grote fragmenten werden teruggevonden. We moeten hier denken aan een soort beslagkom. Het geheel is opgebouwd uit roodbakkend aarde werk, waarvan alleen de bovenzijde van de rand bruin geglazuurd is. Typerend is dat deze kom is uitgevoerd met 1 rechte kant, waarvan de bedoeling niet helemaal duidelijk is. Voor het opdienen van voedsel werd o.a. gebruik gemaakt van een schaal, waarvan het oppervlak van het roodhakkend aardewerk is afge dekt met een bruine glazuurlaag. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de ze schaal op standlobben gestaan. Voor het gebruik van zout had men de meeste keren de beschikking over zoutvaatjes, vervaardigd volgens het majolica-procedé of vervaar digd van wit aardewerk met groen glazuur, die ook meermaals worden teruggevonden. Het roodhakkende fragment van het in de besproken beerput gevonden exemplaar is echter uitgevoerd met het zgn. "Noord-Hollands slibwerk" op de voet en het schaaltje. Helaas is het geheel incompleet en is het slibwerk danig aangetast door het zout. Als enig voorwerp vervaardigd van wit steengoed is het vrijwel comple- 12

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 14