leverd. Gebruikt voor verwarming en/of hulpmiddel hij het roken kunnen we de vondst vermelden van 11 testen. Allen zijn vervaardigd van rood- hakken aardewerk. Vijf van deze testen tonen ons een vierkant model, terwijl de resterende zes testen ons een rond model laten zien. De ronde modellen staan op een standring, terwijl de vierkante modellen zijn uit gevoerd met drie pootjes. Sommige van deze testen zijn geheel ongeglazuurd, terwijl van de an dere testen alleen de binnenzijde is geglazuurd. Ook gebruikt hij het verwarmen is de bijna complete vuurstolp, ver vaardigd van roodhakkend aardewerk en geheel geglazuurd. De stolp meet een hoogte van 24 cm. De deksel met dubbele sluitring is waarschijnlijk gebruikt voor het af sluiten van een aspot. Ook dit voorwerp toont ons een rode scherf en is bruin geglazuurd. Gebruikt o.a. voor het schoonmaken van voedsel is het compleet ge borgen vergiet met een diameter van 38 cm. Het geheel is vervaardigd van roodhakkend aardewerk en bruin geglazuurd. Het is in het bezit van 2 oren en staat op 3 poten. Voor het zeven van vloeistof (b.v. melk) werd waarschijnlijk het fijnere vergietje gebruikt, welke is vervaardigd van witbakkende klei en geel groen geglazuurd. In tegenstelling tot het grote vergiet heeft deze geen pootjes. Mogelijk is het in het bezit geweest van 1 oor. De diameter be draagt 18 cm. Ook voorwerpen die gebruikt werden voor het koken werden geborgen. We beginnen met het vermelden van 2 complete kookpotten. Beide potten vertonen veel overeenkomsten, maar verschillen in die zin van elkaar dat het ene exemplaar iets kleiner is uitgevallen en in het bezit is van 1 oor, terwijl het grotere exemplaar is uitgevoerd met 2 oren. Opvallend is dat beide potten zwaar zijn beroet en dat de pootjes geheel zijn afgesleten, waardoor ze kantelen bij het neerzetten. Fragmentarisch was een kookpot aanwezig, staande op 3 poten en in het bezit van 2 oren en gemaakt van roodhakkend aardewerk en gedeel telijk bruin geglazuurd. Ook dit voorwerp toont ons een dikke roetlaag aan de onderzijde. Natuurlijk ontbraken ook de grapen of driepoten niet, die vanaf de late middeleeuwen in grote hoeveelheden werden vervaardigd. Compleet geborgen werden 2 qua vorm identieke grapen, maar vervaar digd van verschillende kleisoorten. De ene is gemaakt van roodhakkend aardewerk en is bruingeglazuurd met donkere nuanceringen, waardoor het geheel wat vlekkerig aandoet. De ander is vervaardigd van witbak- kend aardewerk en is geheel geglazuurd. Beiden werden aangetroffen in 11

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 13