Doelenstraat te Alkmaar. Prent van C. Pronk (1729). Beschrijving beerput Deze beerput was gelegen aan de noordkant van het betreffende terrein- tje en besloeg ruim de helft van het totale oppervlak. De put was opge bouwd uit rood/oranje bakstenen met de maten 23 x 10,5 x 4 cm en was halfsteens kalkgemetseld. Het geheel had een diameter van 1,75 meter en bereikte een diepte van ongeveer 1,75 meter. De stortkoker was in de noord-westhoek gesitueerd. Het betrof hier een zgn. hangkoker. Op de prent van C. Pronk uit 1729 zien we dat de gevel en dak van het betrokken pand gelijk lopen met die van het hofje van Bijleveld. Dat we hier echter te maken hebben Bijleveld. Men kan zich afvragen of dit altijd het geval is geweest of heeft het pand Doelenstraat 1 vroeger een groter erf gehad.' Later in het verhaal komen we hier op terug. Vondstbeschrijvingen De meeste voorwerpen werden aangetroffen in de gebruikslaag van de beerput. Deze 0,75 meter dikke laag begon op een diepte van ongeveer 1 meter onder het maaiveld, terwijl de bovenlaag bestond uit zand en muurresten. De vondsten zullen voor de duidelijkheid worden beschreven in aparte hoofdstukken, die betrekking hebben op de gebruiksfunktie van de voorwerpen. Gebruikskeramiek Aan afzonderlijk te onderscheiden gebruikskeramiek heeft de beerput een minimum aantal van 57 compleet of incomplete voorwerpen opge- met een zelfstandig pand blijkt uit het feit dat de achtergevel met ongeveer een meter in springt ten opzichte van het hof je van Bijleveld. De achtergevel is ten dele gefundeerd op de put- wand, terwijl de put geheel los staat van het hofje. Opvallend is ook dat zowel de beerput als de waterput precies binnen de huidige kadastrale ertafscheidingen liggen, terwijl er naast dit zeer kleine achter plaatsje een forse tuin ligt, beho rende hij het huidige hofje van 10

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 12