mr.dr. J. Belonje Op het breukvlak van twee eeuwen, om precies te zijn: 17 juni 1899 werd Johan Belonje geboren in Alkmaar waar hij momenteel nog steeds woonach tig is. Zijn vader doceerde Engels aan de Rijks H.B.S. en aan het Stedelijk Gymnasium. Al vroeg onderkende zijn grootmoeder, die gehuwd was met de industrieel C. Bosman de historische belang stelling van haar kleinzoon. Zij introduceerde hem dan ook bij Alkmaars eerste gemeentearchivaris C.W. Bruinvis. Deze onderrichtte hem het oude schrift en maakte hem wegwijs in de archieven. Na zijn rechtenstudie begon J. Belonje in Alkmaar een praktijk als ad vocaat. Dit betekende niet het einde van zijn wetenschappelijk werk, want in 1933 promoveerde hij op de rechtsgeschiedenis van de Zijpe en Hazepolder. Zijn werk als advocaat beëindigde mr. Belonje toen hij in 1947 agent werd van De Nederlandse Bank. Daarvóór werd hij echter actief als bestuurslid van verschillende instellingen. Zo was hij in 1929 één van de oprichters van onze vereniging. Uit zijn oeuvre blijkt de gevarieerde belangstelling van dr. Belonje: rechtsgeschiedenis, krijgsgeschiedenis, kerkgeschiedenis, waterschaps geschiedenis, monumentenzorg, enz.. In zijn lange leven publiceerde hij tientallen boeken en vele honderden artikelen. Deze vormen de neer slag van een geregeld archiefbezoek, dat zich uitstrekt over een periode van ruim 75 jaar. Die omvang maakte het moeilijk om de hoogtepunten uit zijn werk aan te wijzen. In een interview met Archivaria', het tijd schrift van de Stichting Vrienden van het Archief, wees hij zelf als zijn belangrijkste werk aan de serie "Genealogische en heraldische gedenk waardigheden in en uit de kerken der provincie Deze boeken be vatten een opgave van de talrijke graven en hun bijzonderheden, die te vinden zijn in de kerken van Noord-Holland, Drenthe en Limburg. Waarom is zo'n gedreven onderzoeker nooit zelf archivaris geworden? Toen hem die vraag eens werd voorgelegd, antwoordde hij fijntjes la chend: "Dc historicus J.E. Elias zei eens tegen mij: 'Jongen, je moet nooit archivaris worden, want archivarissen zijn de mensen, die de lek kere dingen voor ons moeten klaarmaken!'"

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 86