De bierbrouwerij "Het Wapen van Haarlem" of "Het Zwaard", later bekend onder de naam "Het Fortuin", aan de Oudegracht. Gebouwd 1686, gesloopt 1843. Het verband tussen de erven Van Westhoven en de stad Alkmaar was hier mee practisch verbroken en alleen werd deze naam daar in de notariële ac- ten nog opgenomen toen de steeds op Java gebleven „Manhafte Heer Leendert Hendrek Ver Mehr, inmiddels op 4 oktober 1780 voor G. Rog- hé, eerste gezworen klerk van Politie des Gouvernements Samarang het aantal zijner gemachtigden in de Nederlanden gewijzigd en aangevuld hebbende, door deze laatsten de boedelrekening - Van Westhoven liet goedkeuren. Die handeling geschiedde op 12 april 1782 voor notaris J.L. van denTooren. Ver Mehr had tenslotte voor zich nog willen reserveren de „naturalia", of een collectie natuur-voortbrengsels, derhalve zaken bestemd voor een verzameling van natuurlijke historie, welke in 1778 uit Oost-Indië aan de erflater, die klaarblijkelijk ook verzamelaar was, verzonden waren. Maar deze waren pas na 's-mans overlijden hier te lande gearriveerd. Aan de wens konden de gemachtigden niet meer voldoen, aangezien zij de com plete collectie „bij publique vendutie" hadden verkocht, waardoor die za ken allang „onder een meenigte koopers en eigenaars wijd en zijd ver spreid geworden waren." Het onbewoond geraakte huis aan de Oudegracht ging door verkoop over aan Jan Ferdinand van Gaart, een man uit een gefortuneerde Amsterdamse familie, zoon van Bernardus en Anna Maria Crop. Hij was 51

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 51