47 In de Alkmaarse notariële protocollen bevinden zich bovendien talrijke acten, waarin gemeld wordt dat deze Alkmaarder op allerlei manieren als zaakwaarnemer optrad voor de meest uiteenlopende figuren der Europese samenleving op Java. Om enkele gevallen te vermelden waren dat be halve zijn eigen neef en oomzegger Leendert Hendrik Ver Mehr, die als „adsistent" met het O.-I. Compagnieschip Stadwijk der Kamer Amster dam in september 1756 retourneerde; Simon Joseph Burger Coopman en Capitain der oostelijke burgerij op Batavia en Piet Sanders Heiligendag „baas der timmerlieden op de hquipagie werff aldaar als executeurs van den overleden baas der Smitsgesellen op de Equipage werff voorsz"; dan „den Eersame Christiaen Hall van Nieuw Wesop, onder stuurman ten dienste van de Edele Compagnie; Johannes Andreas Paravicini, opper- coopman en sabandhaar te Batavia; Lambert Conjet Luitenant militair en commandant van de Directeur generaal van Nederlands Indië en zelfs „sijn Excellentie den HoogEdelen Heer Jacob Mossel, Generaal der In fanterie ten dienste van desen Staat en Gouverneur Generaal van Neder lands India <Sr c.&tc-op Batavia. Deze voortdurende relaties wettigen het vermoeden, aangezien al deze lastgevers zich in de Oost bevonden, dat Mr. van Westhoven tevoren te Batavia zelf ook kantoor moet hebben gehouden, terwijl men eruit kan opmaken, dat hij als burger-koopman veelal optrad, als zaakwaarnemer of als commissionair en zich ook met de effectenhandel ophield. Zoveel is zeker, dat Van Westhoven, tot zijn levenseinde het zakendoen met Indische Europeanen heeft voortgezet. Het valt op, dat nadien te Alkmaar te zijner gunste opvorderbaar bleek tot een bedrag van 4366:9:0 bij de Heren Lambertus Kreps en Daniël Adriaan Beekman ge vestigd te Batavia. Van het echtpaar Van Westhoven overleed de man het eerst, namelijk op 15 juni 1779 nadat zij samen een testament hadden gemaakt op 9 septem ber 1774 voor notaris Jvan Bodeghem. Zijn heengaan is zonder enig com mentaar aangekondigd in de Nieuwe Nederlandsche Jaarboeken van juli daarna. Hij werd bijgezet te Alkmaar in de Grote Kerk op het koor 176 de 22e, kosten 49:2:0. Een zerk is daar nog aanwezig; de steen is zonder enige naams-vermelding, maar versierd met een ovaal-vormige z.g. eier- lijst, waarbinnen onder één helm de wapenschilden van beiden en zonder de gebruikelijke dekkleden het helmteken van de man (zie de afbeel ding). Omdat het echtpaar met uitsluiting van gemeenschap van goederen ge trouwd was, heeft mevrouw binnen twee weken al een boedelbeschrijving laten opmaken, waartoe de betrokken notaris A. van der Burgh de dagen 30 juni, 1, 2, 3 en 8 juli reserveren moest. Interessant is, dat zijn resultaat

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 47