„terende daar meede de Huysvrouw van de Hr. Secretaris Winder) en mij „te spargeren, ja evenals of wij oneerlijke samenkomsten hielden; en „daarom sult U.E. mij nu aanstonds satisfactie geven of gij komt niet uijt „de kamer, dat den comparant daar op met soo veel bedaartheijd (als hij „na tijds gelegenheyd konde, want was hereets op t ingaan der kamer, „'tgesigt van t'voornde, schiet en ander geweer, t'toesluijten van de deur „en deese evengemelte dreijgementen ten uijterste ontset) antwoorde „noijt ijets ten nadeele van de Hr Kien nochte van Mevrouw Winder te „hebben gesproken, en ook te geloven dat er geen personen gevonden „souden werden, die sulkx oijt gehoort hadden, maar soo er echter soo- „danige personen mogten sijn, die ijets diergelijkx quamen te affirmeren „versogte hij comparant dat hij Kien deselve geliefde te produceren, als „wanneer t'openhaar soude werden, wat er gesegd mogte zijn. Met welk „openhartig Declaratoir hij Kien niet vergenoegt synde in een seer „gramme gemoede andermaal uijtborst, seggende, jij sult mij satisfactie „geven of je komt niet uijt de kamer of mijn naam sal geen Ritmeester „Kien sijn, want ik heb genoeg eerlijke lieden tot getuijgen, die ik wat „heter geloof dan soo een schurk als gij sijt; als daar sijn de Burgemeester „Winder, U.E. vrouw, desselfs broeder de Secretaris Winder en vrouw. En „of deese noch niet suffisant genoeg waren om t'voorsz te doen geloven soo „avanceerde hij verders diverse brieven te hebben ontfangen die t'selve „confirmeerden; waar op hij Kien een brief van de voorsz tafel nam en „las, seggende op t'eijndigen dier lecture tegens hem comparant, jou „schurk wat hebt gij mij al melancholia toegebracht, en diergelijke woor- „den meer. „Bij welke woordelijke dreijgementen hij Kien t niet latende sig selven tot „die extremiteijten liet vervoeren dat hij niet ontsag om een degen, die „naast hem op de stoel lag, in de hand te nemen en dezelve uijt de scheede „trekkende, hem comparant daar meede dreijgde te grieven dat den depo sant sig in de uijterste verlegenheijd vindende, en geen apparentie sien- „de om de handen van deese geweldenaar te ontkomen, in alle ootmoet „en neerslagtigheijd hem Klein vroeg, wat satisfactie dat hij hegeerde, die „hij aannam van aan hem te sullen geven soo maar doenlijk was waarop „hik Kien aanstonds t'papier, dat op de voorsz tafel lag, open sloeg en daar „uijt een geschreeve papier (dat wat smeerig scheen, evenals of t'eenige „tijd in de sak gedragen was) haalde seggende dat begeer ik dat gij sult „copieren en daar hij voegen dat gij 't met U.E. eijgen hand hebt geschre den ende getekent. „Dat den comparant tselve lesende aanstonds antwoorde dat hij sulkx „noijt hadde gesegd en daarom dat hij t'selve niet konde in trecken alsoo „t'van sig selve was vervallen; Doch in plaats van eenig crediet aan dit de claratoir te geven soo voer de voornde Heer Kien verders uijt, Keerel gij 38

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 38