zijn geweest, een omstandigheid, die duidelijk wordt geïllustreerd door een acte, verleden op 29 september 1666 voor de plaatselijke notaris Kes- sel, waarbij compareerde de Eerbare Juffrou Hendrickie Schaeck, weduwe van Olivier Schaeck en haar dochter juffr. Catarina Schaeck. Verklaard werd door de laatstgenoemde, dat zij in het vorige jaar in de Vasten op een zaterdagnamiddag samengekomen waren ten huize van Gerard Zeeman wonende op de Oude Graft „ende dat sij de gangh van desselfs huijs passe rende, de huysvrouw van deselve Gerard Zeeman en de haer zuster, als mede De. Theodorus Zeeman de soon bij den anderen heeft sien staen in sekere camer die op de gangh respondeert bij occasie dat de deur van de camer wat open was. Dat mede de voorn' De. Theodorus Zeeman siende haer getuijge de gangh passeren, haer heeft versocht mede in de voorsz ca mer te comen gelijk sij daerin opt selve versoek getreden is, ende co- mende omtrent de moeder en de muije heeft sij getuijge op de taeffel in de camer staende sien leggen een groote quantiteyt goude specie, welcke sij getuijge begroot naer haer beste kennisse ontrent ter menichte van soda- nige hoop als wel acht hondert gulden aen dubbelde stuijvers soude mo gen sijn, bestaende uijt verscheijdene specien, mitsgaders groote en min dere stucken hebbende daervan noch eeniche dat angelotten waren die sij wel kende in de hant gehadt ende werdende geseijt datter ook diverse por- tugaloises bij waren dan deselve heeft sij niet gehandelt ook kende sij die niet, vertrouwende sij getuijge datter wel ontrent de seventich a tachen- tich duijsent gulden was verclarende verder sij getuijge alsdan met ver- wonderinge geseijt te hebben dat het selve een groote en fraye quantiteyt gout was dat sij diergelijk niet meer hadde gesien, en off het niet jammer soude sijn dat sulcke specie in den dach des Oordeels soude moeten ver- gaen De verklaring zal vrij zeker van deze getuige gevorderd zijn aangezien zij een deskundige was; wellicht was zij wel in de geldhandel werkzaam om dat haar vader „tresorier" is geweest bij een compagnie infanterie. Uit het vorenstaande valt zeker af te leiden, dat Gerard Zeeman een fi guur geweest is, die stellig in staat was om een nieuw gebouwd huis aan de Oude Gracht te bekostigen. Het jaar waarin is onbekend, maar er bestaat geen enkele reden, zoals ge zegd, om als datering de XVIIE' eeuw aan te houden, gelijk in de officiële monumentenlijsten zonder schijn van bewijs gesuggereerd wordt. Im mers, een woonhuis van gelijke structuur als dit heeft te Alkmaar gestaan aan de Veerstraat bij Het Hof, waarvan in onze tijd de povere restanten hebben moeten wijken voor een wel hoogst uit de toon vallend massaal bouw-product. Ook dit oude woonhuis in de Veerstraat vertoonde een type volgens het inzicht, neergelegd in de vierhoeken van Andreas Palladio, welke in 1570 19

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 19