Deze symboliek van de hoge zee is eigenlijk tot in onze tijd populair geble ven en grote schilders hebben het niet beneden hun waardigheid geoor deeld hun eigen visie daarop uit te beelden.3 In het onderhavige geval kan men, niet wetende wie de besteller mocht zijn geweest van het tafereel met de zeegoden de vraag om welke reden juist dit voorbeeld gekozen werd, onmogelijk verklaren. Maar, wanneer men in aanmerking nemen mag, dat Mr. van Westhoven een persoon is geweest dit blijkt n.1. naderhand - die van jongsaf aan langdurig over verre en hoge zeeën gevaren heeft, dan wordt zijn opdracht in deze aan de uitvoerende kunstenaar aanstonds wèl afdoende verklaard! Wat het overige stucwerk uit die tijd betreft, daarvoor mag in verband met de eerder aangehaalde redenen zeker weer approximatief het jaartal 1755 ter datering worden aangehouden. In dit geval is het wel bijzonder verras send zoveel afwisseling als de stucadoor in zijn werk wist aan te brengen. Veel van zijn toegepaste kunst is hier gebundeld op de muren gebracht, kennelijk op de wijze, die de mode toen al heeft verlangd. Dat geschiedde toen zo, dat het systeem, de manier van groeperen, het beste te vergelij ken was met het aanbrengen van een soort van bundel in de vorm van een aan het gebruik van een aan de antieken ontleende panoplie: allerlei, soms heterogene voorwerpen werden daartoe samengevoegd zo goed als moge lijk en zo nodig met toepassing van slingers en handen. Soortgelijke stuc-panelen, naar het motief der panoplie en dan meestal opgebouwd uit aan het landleven ontleende elementen heeft de be roemde Gagini al in de stad Luik moeten leveren in 1787, een bewijs dus, naar het mij voorkomt dat deze wijze van decoreren met stuc toen en reeds eerder internationale erkenning genoot.4 Zonder mij binnen dit bestek aan een verklaring van alle voorgestelde ob jecten te willen wagen, mag er wel op worden gewezen, dat in het onder havige geval door de betrokken stucadoor veel variatie is toegepast in de uitbeelding van de voorstelling zijner keuze. Doorgaans bestonden die uit dingen van uiteenlopende aard, verwachte, maar soms ook totaal onver wachte zaken. Alleen daaruit al vloeit voort, dat hij over een meer dan gewoon vakmanschap beschikte en dat hij dus géén handwerksman uit de kleine stad geweest kan zijn. Uit het stucwerk laat zich een groot aantal voorwerpen identificeren. Die voorwerpen meen ik als volgt te moeten omschrijven: een geopend boek, een enkel blad papier, een strooien zomerhoedje, een (brood-)schieter, een pansfluit, een tambourijn, castagnettes, een ellemaat, een (wandel-) stok, een palet met verfkwasten, een tuinhark, een dorsvlegel, een teken- haak, een bijl, vazen, overvol met vruchten, een kransje van rozen, een spade, een zeis, een sikkel, een paar schaatsen, vliegende vogels, engelen en kinderfiguren, (in onbruik geraakte?) gezelschaps-spelen en tenslotte 11

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 11