Groot is het verschil tussen de belangstelling voor archiefonderzoek in vergelijking met vroeger. „Momenteel mag het archief zich in een grote populariteit verheugen. Dat was vroeger anders. Voor de oorlog was er nauwelijks belangstelling voor de geschiedenis van de eigen stad. Misschien was ik wel de enige archiefbezoeker uit Alkmaar. Bezoekers kwamen vooral van elders. Pas in en na de Tweede Wereldoorlog werd het archiefonderzoek populair. Vooral genealogie werd belangrijk gevonden. Na 1945 kon de geschiedenis van Alkmaar zich ook in een grotere belangstelling gaan verheugen. Er kwamen verdienstelijke amateurhistorici als P. Boer, S.H. van Drunen en natuurlijk ook Hans Koolwijk. Ook de wetenschap ging zich interesseren voor locale en regionale geschiedenis. Vooral de genealogie heeft een grote vlucht genomen. Helaas zijn echter teveel genealogen uitsluitend geïnteresseerd in namen en data en of hun voorouders van adel waren. Een goede kennis van mij beweerde, dat hij afstamde van Karei de Grote. Er ontbraken weliswaar drie generaties in zijn stamreeks, maar dat maakte niet uit: Karei de Grote was zijn voorvader. Dhr. Belonje publiceerde in zijn leven zo'n 900 artikelen en ruim 20 boeken. Wat beschouwt hij als het belangrijkste van zijn omvangrijke oeuvre „Hoewel ik veel plezier heb beleefd aan de vestingbouwgeschiedenis, zie ik de serie 'Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie...' toch wel als mijn belangrijkste werk. Zoveel grafstenen zijn vernietigd, kapotgegaan of bij restauraties weggesleept, dat hun gegevens door deze hoeken toch niet verloren zijn gegaan." Op de vraag waarom dhr. Belonje zelf nooit archivaris is geworden, kijkt hij ons glimlachend aan. „De historicus J.E. Elias, bekend van het standaardwerk 'De vroedschap van Amsterdam', zei eens tegen mij: 'Jongen, je moet nooit archivaris worden, want archivarissen zijn de mensen, die de lekkere dingen voor ons moeten klaarmaken!"' Leo Noordegraaf/Gerrit Valk

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 7