De oudste archiefbezoeker 2 In gesprek met mr. dr. Johan Belonje Op 17 juni j.1. vierde mr. dr. J. Belonje zijn negentigste verjaardag. De redactie is van mening dat deze bijzondere gebeurtenis aandacht verdient. Mr. Belonje behoort namelijk tot de oprichters van onze vereniging, die in 1929 van start ging. Daarnaast verzorgde hij talrijke publicaties over de geschiedenis van onze stad. Als hommage laat de redactie hieronder het interview volgen, dat Leo Noordegraaf en Gerrit Valk vorig jaar met dhr. Belonje hadden en dat werd gepubliceerd in „Archivaria", het tijdschrift van de Stichting Vrienden van het Archief van Alkmaar en Omgeving. Redactie Het gemeentearchief wordt nog regelmatig bezocht door een bezoeker, die alle Alkmaarse gemeentearchivarissen gekend heeft. Geboren in de vorige eeuw, bezocht mr. dr. Johan Belonje vanaf 1912 met grote regelmaat het Alkmaarse gemeentearchief, dat eerst in het stadhuis en na 1968 in het huidige gebouw aan de Oudegracht was gevestigd. Wie al ruim 75 jaar het gemeentearchief bezoekt kan over deze instantie heel wat vertellen. Wij zochten dhr. Belonje op in zijn prachtige huis aan de Nassaulaan, waar vanaf de buitenkant al te zien valt, dat dit huis bewoond wordt door een boekenminnaar. „Ik zat eens hij het open raam en daar hoorde ik voorbijgangers tegen elkaar zeggen: 'Wat zal daar een boekenwurm wonen!"' Hoe raakte een jongen van 13 jaar in een instelling als het gemeentearchief verzeild „Toen ik op de lagere school met een tien voor geschiedenis op mijn rapport thuiskwam, zei mijn grootmoeder: 'Jij gaat naar meneer Bruinvis toe!' Deze meneer Bruinvis was de eerste gemeentearchivaris van Alkmaar, maar toen had ik nog nooit van hem gehoord. Mijn groot moeder stuurde dhr. Bruinvis een brief, waarin zij hem verzocht of hij mij wilde ontvangen. Zo ging dat in die tijd. Dhr. Bruinvis had daar geen bezwaar tegen en stuurde mij - eveneens per brief - een uitnodiging. Ik ging naar het archief, dat zich toen in het stadhuis bevond en net toen ik wilde binnenstappen, werd ik aangehouden door een barse agent, die vroeg wat ik wilde. Toen ik hem het doel van mijn bezoek uitlegde, liet hij mij doorlopen. Nadat ik met dhr. Bruinvis had kennisgemaakt, zei deze tegen mij: 'Wat moet ik met je beginnen, jongen?' Dat wist ik

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 4