Een inboedel uit 1568 Bijlage bij Alkmaarders gevlucht voorAlva en zijn Bloedraad door J.P. Geus. Inventaris van Mr. Louweris Pietersz lantmeeter sijn goeden gemaickt t sijnen huijse bij mij notarijs publijck ende in presentie van schepenen hijer ondergesz., van wegen ende vuijten name van Co. Mats. gecommitteerde, die ick aldair bevonden heb. Int voorhuijs Eerst een kevij (kast) ledich wesende, noch nijet op staende. Een voor- creeft een aftercreeft (borstharnas), een bakenneel (helm) ende een corten deegen. Een caerte van Hollant gemaickt. In horde, noch vier brieven soe die sijn, an die want staende een swijnspitgen. Noch drie vrouwen stoelen ende twee mans stoelen ende twee cussentgens. In zijn cantoer ende sijde camer. Eerst een taeffel op scraegen. Een hlaew foijtgen Noch twee hordekens an den want hangende, noch seven ofte acht ende twintich houcken soe die sijn, noch een oude lathijnche bijbel, geheel van den ouden testamente wesende van Jeronimus translatie, noche een laicken op een hetstede aldair. In den koecken Een out bedde mit twee lakens, peuluwe ende twee deeckens, twee blauwe gardijnen. Een schabeletgen met opslagen (zitbankje?) Een tonnen vrouwen stoeltgen ende een mannen leenstoel. Een opslaende taeffel, twee oude cussentges op die stoelen. In den schoorsteen twee houten hogelen. Een hangijser met een roester ende een oude blaeshalch ende een tanghe. Een coperen candelaer met een snuijter. Twee oude mandekens. Een ront waffelijsserken met een mangelbort ende een mangelstock. In den aftercamer Een out bede met een pelu ende oudt laecken. Een cruijssefix in die hedtstede. Een bort van de lantgraeff van Hessen. Noch een cantoer (schrijftafel), dat nijet en mach vuijt den camer, daer nijet in was bevonden dan een leeghe oude doese. Ende een cleer cast dair van gelijcken in wast staende dair mede nijet in en was. In den schoorsteen een ijsseren tang. Een stoel met een langen spiets an den halck. Noch een caert aende want gespickert ende een broetmandeken ende seeckere 12

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 14