Een strijd over grachten en bruggen 8 Aanvulling bij: De gegevens op de bladzijden 51 en 53 zijn kennelijk uit overlevering afkomstig en bevatten helaas onjuistheden. In overleg met broers en zuster heb ik hiervoor in de plaats het volgende genoteerd. Kleinzoon Jan J. Pot De kinderen van Jan Pot waren (behalve de jongste dochter die in 1909 is overleden): A De familie Pot stamt uit Nieuw Lekkerland en verspreidde zich over Elshout, Kinderdijk, Alblasserdam en Slikkerveer, allemaal plaatsen met veel scheepswerven en machinefabrieken. Bekend werd hijvoorbeeld Bas Pot van Elshout, die de „eerste ijzeren" molenroeden maakte. Waarschijnlijk was Jan Pot geen ge makkelijke jongen, want hij werd ver van huis naar Alkmaar gestuurd, in de kost bij een leraar, om daar de HBS te volgen. Daar raakte hij hekend met de actieve familie Stoel en trouwde Anna Barbara Stoel, dochter van Willem Frederik Stoel en Margaretha Elisabeth Zaadnoordijk. (W.F. Stoel was welge steld en had 1 zoon en 4 getrouwde dochters. Hij vreesde dat zijn schoon zoons t.z.t. zouden gaan feesten met zijn erfenis. Dit bracht hem op het idee zijn geld vast te leggen. Daartoe kocht hij huizen en stichtte de „NV Woning maatschappij Alkmaar". Hij verdeelde de aandelen onder zijn 5 kinderen. „Dan heb ik er rust van dat mijn doch ters tot in lengte van dagen tenminste het dividend daarvan als inkomen zul len hebben (hetgeen inderdaad gebeurd is) en de schoonzoons er niet aan kunnen komen en het niet kunnen verbrassen").

Oud Alkmaar | 1989 | | pagina 10