en deze deelde lakoniek mede dat zijn personeel tijdens het prachtige zomer weer regelmatig naar de Hout ging om te genieten van alles wat dit lustoord de wandelaars bood. Het moet een wel zeer opwindende (besloten) vergadering zijn geweest van de raadscommissie voor publieke werken op 22 maart 1909. Pot was sinds najaar 1908 lid van de gemeenteraad en had zitting in deze commissie. Voor zitter was de burgemeester en naast nog enkele raadsleden was steeds directeur Gerrit Looman als directeur publieke werken aanwezig om de voorzitter bij te staan in de beantwoording van de vragen van de heren raadsleden. Onbekwaam Tijdens de bewuste bijeenkomst kwam Looman niet aan beantwoorden toe. Jan Pot had een lange lijst op- en aanmerkingen op het beleid van de directeur en ging zelf zo ver, dat hij Looman onbekwaam en onwillig achtte en deze beter zijn ontslag kon indienen. De burgemeester hoorde Pot gelaten aan en vroeg hem aan het einde van zijn betoog het verhaal op papier te zetten en dit aan het college te sturen. Op 28 maart kregen de raadsleden de tirade van Pot op papier toegestuurd. We laten Pot aan het woord: „Van Loomans's onbekwaamheid getuigen ondermeer vier bruggen, 3 ophaal- en 1 draaibrug, die met en zonder deskundig advies zijn gemaakt met het gevolg dat de draaibrug is geworden tot een brug met draagvermogen van 52.000 kilo ten koste van 16 centimeter doorvaarhoogte en 35 centimeter doorvaartwijdte. Van deze brug kan echter nog gezegd worden dat zij draait. Van de drie andere bruggen, waarvoor geheel ten onrechte de verantwoordelijkheid wordt geworpen op de fabrikanten, kan gezegd worden dat zij niet, of slechts met levensgevaar voor de bediening draaien. Deze bruggen zijn respectievelijk 1 en 1,5 meter te kort in het broekeind van de balanzen en 0,50 meter te kort respectievelijk te lang in het wipeind. Ze zijn met veel moeite wel bruikbaar te maken, wat echter niet geschiedt omdat Looman geen flauw begrip heeft van moment of koppel. De steiger aan de Kanaalkade is in zijn onderdelen precies averechts verkeerd gemaakt, wat blijkt uit de horizontale ligging inplaats van verticale ligging der schoeingdelen. De gording buiten de paalregel is niet eens voorzien van wigvor mige klossen ter vrijwaring tegen beschadiging door het berghout van stoombo ten. De bouwverordening, door of zonder verzet van de heer Looman ingevoerd, is in enkele technische onderdelen belachelijk, indien het niet te betreuren was dat juist deze verordening het onmogelijk maakt werkmanswoningen te bouwen voor minder dan 1400 gulden. Een prijs in huur omgezet, die alleen een man met meer dan twaalf gulden weekloon kan betalen. Voor waterverversing der grachten en singels, waartoe de Egmondervaart met minimale hulpmiddelen een prachtige gelegenheid biedt, is veel gedacht maar niets gedaan. Rioleringen, zoals van de stationsterreinen, worden op gezag van geheel onbevoegden als mr. Moens op het Dode Gat inplaats van in de stromende singels geloosd. 7

Oud Alkmaar | 1988 | | pagina 9