In de Alkmaarsche Courant van 27 april 1922 volgt het onderstaande Rectificatie In ons bericht van Dinsdagavond betreffende het overlijden van den heer Jan Pot is o.a. medegedeeld, dat deze destijds door de Liberale Kiesvereeniging "Vooruitgang" in den Raad gebracht is. Het blijkt ons nader dat niet de kiesvereeniging Vooruigangmaar de kiesve reeniging "Eensgezindheid" den heer Pot afvaardigde. Het is wel "toevallig dat in het Woensdagavond bericht in het katholiek Dagblad hier ten stede over het overlijden van den heer Pot gepubliceerde - dat heel veel van een omwerking zonder bronvermelding van onze mededelingen heeft - dezelfde fout betreffende deze kiesvereeniging gemaakt wordt. Wie was Jan Pot? Jan Pot is op 19 oktober 1853 in Nieuw Lekkerkerk geboren. Zijn vader was Adriaan Pot die eerst gehuwd was met Sijgje Stam en vervolgens met Cornelia Smit. Het gezin Pot telde acht kinderen. Jan Pot was een van de eerste drie eindexamencandidaten van de Alkmaarse Rijks Hogere Burgerschool. Hij trouwde op 9 december 1874 met Anna Bar- bera Stoel, dochter van de industrieel Willem Frederik Stoel die een schelpkalk- fabriek bezat, een bedrijf van bouwmaterialen leidde en een scheepswerf tot grote bloei wist te brengen (de werf Nicolaas Witsen). Het echtpaar Pot-Stoel kreeg vijf kinderen. Jan jr. was de oudste zoon en vele jaren woonachtig aan de Westerweg. Jan Pot sr. was al op jonge leeftijd directeur van de Woning Mij. Alkmaar. Hij bood in januari 1886 een bouwterrein genaamd 'Vogelezang' aan voor een grondprijs van drie gulden per vierkante meter. Deze grond ligt tussen het Varnebroek en Kennemersingel. De bewoners hebben in september 1988 het eeuwfeest gevierd van hun straat de Vogelezang. Het gemeentebestuur van Alkmaar gaf Jan Pot sr. in 1890 toestemming een telefooncentrale te beginnen. In 1899 verkreeg de telefoondienst van Pot aan sluiting op het intercommunale net. De industrieel bezat in 1900 ook een goederenbesteldienst en exploiteerde een spoorlijn die vanaf het station langs de Kanaalkade liep tot aan de Kaarsemakersgracht. Een jaar voordat Pot voor de liberale unie in de gemeenteraad kwam had de directeur van publieke werken Gerrit Looman een nota bij het college gedepo neerd waarin hij de verbreding van de Kanaalkade bepleitte. De concessie voor de exploitatie van een spoorlijn langs de kade moest volgens Looman door de gemeente worden opgezegd. Dit was de aanleiding voor Pot Looman te vuur en te zwaard te bestrijden. 51

Oud Alkmaar | 1988 | | pagina 53