doch niet het mijne en evenmin dat van de grote reeks personen die de schoei- ïngdelen horizontaal aanbrengen inplaats van verticaal. Wanneer niet eerstdaags een besluit genomen wordt over de bestemming van de Kanaalkade, moet aan die steiger een belangrijke herstelling worden getroffen. De beschouwingen over de bouwverordening kunnen door mij onbeantwoord worden gelaten. Ik kan de aanval op de rioleringen van stationsterreinen en bouwterrein tussen Kennemersingel en Westerweg ook rustig aan mij voorbij laten gaan. Ze zijn een gevolg van met ernst voorbereide raadsbesluiten. Het is vreemd de heer Pot te horen praten over bouwspeculanten. Hij is immers een bouwspeculant die een niet onaanzienlijk inkomen uit diens speculaties geniet. Ik mag er trouwens op wijzen dat ik meermalen, en een enkele keer met succes, tegen het raadslid de heer Stoel ben opgetreden. Wat de heer Pot mij op de hem kenmerkende wijze toedicht over hetgeen ik gezegd zou hebben over de biologische reiniging van stromend of stilstaand water, is met de waarheid in overeenstemming. Het lust mij niet hier verder op in te gaan. Zolang ik van het college geen tegenbevel ontvang wordt voortgegaan met de singelgracht op een normale bodemdiepte te brengen, met behoorlijke taluds aan weerszijden en tegen de door genoemd college vast te stellen prijs per vierkante meter. Ik heb nergens geschreven dat ik het boot- en motorverkeer uit de grachten wil weren, wel dat de grachten vooreen deel van dat verkeer ontlast kunnen worden. In mijn rapport aan burgemeester en wethouders over de verbetering van de Kanaalkade komen de volgende zinsneden voor: 'Hoewel de concessie Pot niet geheel zal zijn verstreken tegen de tijd dat met een veranderde toestand aan de Kanaalkade wil scheppen, eist het gemeentebe lang dat men gebruik maakt van artikel 13 der concessievoorwaarden en de heer Pot dus gelast wordt de gemaakte werken op te ruimen. Die opzegging acht ik ook nodig om tot uitvoering van voorgenoemde werken te kunnen overgaan. De walmuur is niet te maken als men de heer Pot niet de wet kan stellen. Dit zal in de uitvoering lastig blijken te zijn, zodat niet anders rest dan opzeggen. Met de huidige concessionaris zal men vermoedelijk wel geen nieuw contract te willen sluiten. Het is wel kenmerkend dat kort nadat de heer Pot dit advies gelezen heeft de aanval op mij een aanvang nam en ik laat gaarne aan ieders oordeel over of er in verband met de bekende wijze van optreden van de heer Pot ook verband bestaat tussen mijn advies en de op mij gerichte aanval. De Bierkade is niet goed te maken door het uithalen van kuilen. Daartoe was in 1908 geen tijd te vinden. Het zal eerdaags geschieden. Een debat over de rioolschoeiingen bij de Texelse brug en Doelenstraat loont de moeite niet. De beide punten zijn ter illustratie van de bedoeling van de heer Pot mooi gevonden. De Langestraat is volgens raadsbesluiten gemaakt. Bij de begroting voor 1902 is op voorstel van de heer Van den Bosch besloten dat de proef in de Langestraat voor het stadhuis zou beginnen. Tegen het voortzetten daarvan is geen bezwaar 17

Oud Alkmaar | 1988 | | pagina 19