Ik noemde daar met een enkel woord onze muziekuitvoeringen. Ik bedoelde daarmede de openbare, gedurende den zomer in den Hout. Nabij de tent, waarin zij plaats hebben, is sedert een jaar of drie een soort van buitensociëiteit verrezen, welke gedurende de concerten slecht en overigens nooit bezocht wordt. Dit belet niet, dat eene vereeniging van lieden uit den minderen burgerstand het gemeentebestuur vergunning gevraagd heeft, om op dezelfde hoogte nog een tweede buitensocieteit te mogen bouwen. Als gij soms aandeelen begeert, wil ik uwe commissie wel waarnemen; 't belooft eene voordeelige geldbelegging. Voor beminnaars der toonkunst was het een genotrijke avond, toen de beroemde bossche baritonzanger, de heer W.C. Deckers zich op het concert van .Arion" en „Concordia" deed hooren. Tiefdrunten van Miiller, een rioso uit Elia op Horeb van Coenen en eene aria uit de Vondels-cantatie van Holl werden door hem op meesterlijke wijze voorgedragen en brachten zijne hoorders in verrukking. 2 Boeren waren ook gekomen om hem te hoore; zij namen plaats aan een tafeltje bij eene deftige familie, spraken geen stom woord, vertrokken geen spier van hun gelaat en hielden in de volle, warme zaal hunne dikke cache-nez om en hunne petten op, welke de een slechts een oogenblik van het hoofd nam, toen Deckers in Elia's klaagzang den naam van het Opperwezen deed hooren. Tot afwisseling onzer wintervermaken hebben wij in de gepasseerde week een brutale inbraak gehad in het kassiers-kantoor der heeren Coster v. Leeuwen, waarin de dieven te vergeefs getracht hebben, de zware brandkas, welke een zeer aanzienlijke waarde bevatte, te openen. Bij die gelegenheid is het weder gebleken, dat er bij de tegenwoordige organisatie der nachtelijke politie niet op haar te rekenen valt en dat ieder voor zijn eigen bezitting moet waken. Van daar dezer dagen dubbele zorg voor sluiten, nazien van sloten, aanbren gen van kettingen, enz. Onze wachts moeten binnen een bepaalden, krap gestelden tijd, eem gedeelte der stad afloopen, op verbeurte van eene boete, die gelijk is aan hun loon of dat overtreft. De arme drommels hebben dus geen tijd om links of rechts te zien, veel minder om zich op te houden, veel minder om zich op te houden tot onderzoeking van het een of ander, dat verdacht is. Een onderzoek, dat zonder gevolg bleef, zou hun allicht het loon hunner opgeofferde nachtrust doen verliezen, en dus: voort, voort. Hé ja, wij hebben hier, waar wij van alles hebben, ook een kamer van koophandel. Wist gij dat wel? 't Zou geen wonder zijn als gij het niet wist, wij wisten het zelf schier niet. Nu kan ik echter verzekeren, dat zij werkelijk leeft: zij heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, ten gunste van de vervanging der patentbelasting door eene inkomsten-belasting, en een schrijven gericht aan de andere kamers in den lande, om haar optewekken hetzelfde te doen. Om die goede daad zij haar veel vergeven. 15

Oud Alkmaar | 1988 | | pagina 17