In 1893 werd een aanvang gemaakt met de bouw van de cadettenschool. De droom van burgemeester Archibald Maclaine Pont ging in vervulling. Cadettenschool V We zijn de Cadettenschool al enkele keren tegengekomen. Een bouwwerk dat vele jaren in de Hout domineerde door zijn grootschalig karakter en thans als Centraal Ziekenhuis een onderdeel vormt van het Medisch Centrum Alkmaar. Het duurde geruime tijd voordat de minister besloot Alkmaar te bestempelen tot plaats voor de realisatie van een cadettenschool. De stad zou eind vorige eeuw een broeihaard van besmettelijke ziekten zijn. Toen deze stelling was ontzenuwd ging het licht op groen. De basis voor de realisatie van de militaire school dateert van dinsdag 21 juli 1891. Burgemeester Archibald Maclaine Pont riep die dag zijn raad voor een speciale verga dering bijeen. Ingewijden wisten wel waar het over ging. Een lang gekoesterde wens van de eerste burger zou verwezenlijkt kunnen worden. Eindelijk was er nieuws vanuit "Den Haag": Het Ministerie van Defensie had Alkmaar aangewezen als de plaats voor het bouwen van een Cadettenschool. Na de korte mededeling van de burgemeester werd de extra vergadering opgeheven, nadat bepaald was dat enkele uren later de gemeenteraad opnieuw bij elkaar zou komen Nu om te praten over de plaats waar de Cadettenschool zou moeten worden gebouwd. De keus was niet zo moeilijk, want Maclaine Pont had zijn huiswerk goed gedaan. Hij had in de lange periode van voorbereiding al contact laten leggen met grondeigenaren in de omgeving van de Kolverslaan (Wilhelminalaan) en de gemeente had zelf al grote stukken tuin- en bosgrond verworven. Geen centje pijn dus en binnen de kortste keren stond vast waar de school zou komen. 45

Oud Alkmaar | 1987 | | pagina 47