om met name de kaarten die afkomstig zijn uit de archieven goed te beschrijven omdat de bijbehorende stukken ontbreken of nog moeten worden teruggevonden. Ook in Alkmaar zijn in de vorige eeuw de kaarten uit de archieven gehaald zonder vermelding van inventarisnummers. De beschrijvingen worden gemaakt volgens de beschrijvingsregels voor kartografische documenten mede in verband met een toekomstige automatisering en aansluiting met de Centrale Kartografie. Tevens wordt er gewerkt aan foto's van kaarten uit andere, zowel binnen- als buitenlandse, archieven en verzamelingen. Conservering en beheer van de verzameling. Een probleem vormt steeds weer een tekort aan personeel, slechte huisvesting en een beperkt budget. Tot 1966 was het archief samen met het museum in het stadhuis gevestigd, daarna verhuisde alleen het archief naar het "eigen gebouw" aan de Oudegracht. Door een nieuwe functie, die van regionaal archief, groeide ze al snel uit haar jasje. De Topogra fische Atlas beschikt daardoor momenteel alleen maar over een (zeer brandbare) studie zaal/werkkamer waar de atlasbeheerder en de medewerker werken en de foto's, ansich ten, bouwtekeningen en catalogi staan opgesteld, én een ruimte (zonder klimaatbeheer sing) voor de kaarten en prenten. Doordat de kaarten zoveel mogelijk in zuurvrij kartonnen passe-partouts worden gezet en opgeborgen liggen in horizontale ladekasten, hetgeen een kostbare zaak is, werkt een beperkt budget ook niet bevordelijk voor de conservering van de verzameling. Misschien dat in de toekomst betere faciliteiten beschikbaar komen die toch noodzakelijk zijn om deze verzameling goed voor het nageslacht te kunnen bewaren. 1) H.E. van Gelder, Levensbericht van C.W. Bruinvis, Leiden, 1922. 2) C.W. Bruinvis, Catalogus der Prentverzameling over Alkmaar en Omstreken, Alk maar, 1890. 3) F.C. Wieder, Merkwaardigheden der oude cartografie van Noord-Holland, Tijdschrift van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap XXXV, (1918), p. 702. 5

Oud Alkmaar | 1987 | | pagina 7