Zoudendijk-Legrange en de heren Bolde- wijn, Harskamp en Klomp. Later hadden zij ook nog een onderhoud met het Steun comité. Bij beide ontmoetingen trad mevr. Tjaden als woordvoerster op. Opnieuw werd de eis van een 100% uitkering gesteld. Na afloop sprak de heer Klomp de verzamelde menigte toe en deed verslag van het besprokene. Daarna ging men vrij rustig uiteen, 's Woensdags vond er weer een omwandeling door de stad plaats van een groep van 200 werklozen. Aan het slot van deze demonstratie werd mevr. Tjaden, die die dag haar verjaardag vierde, een ovatie gebracht. Zij voerde op een vol gende vergadering opnieuw het woord, namelijk op 22 januari. Daarbij haalde ze nogal fel uit naar de kerk en de predikan ten. Ze zei: "In de kerken klonk zondag avond tegen ons het "Wee u". Christenen behoren niet te eisen, zo heette het". "Waarom mag een christen het recht niet eisen voor de ontrechten?" Verder sprak zij de hoop uit dat een voorganger van de kerk, waartoe ze zelf behoorde, daarover met haar een openbaar debat aandurfde. De kanselheren staan alleen stil bij de indi viduele schuld maar zwijgen over de roe pende schulden van onze tijd: alcoholisme en kapitalisme, aldus mevr. Tjaden. Zij sprak de hoop uit dat het in Alkmaar nog eens zou komen tot het houden van reli gieus-socialistische samenkomsten. Dan zou zij vergeving vragen voor het feit dat de kerk mede schuldig staat aan de ver schrikkelijke dingen van het kapitalisme en zijn heerschappij. Kerkelijke reactie op het optreden van het echtpaar Tjaden. Eén en ander bleek nogal opschudding verwekt te hebben in de gelederen van de Hervormde gemeente. Tjaden zou op 20 januari fungeren als voorzanger in de dienst waarin Ds. Vinke zou voorgaan. Deze zette echter op het briefje voor de voorzanger de te zingen liederen en niet de voor te lezen schriftge deelten. Hiermee gaf hij zijn afkeuring te kennen, zoals hij later zei, over het meelo pen van Tjaden in de werkelozenoptocht en het meezingen van de Internationale. Toen Tjaden hem vroeg waarom de schriftlezingen niet op het briefje stonden, antwoordde Ds. Vinke: Dat doe ik zelf wel. Tjaden reageerde daarop geëmotioneerd: 823

Oud Alkmaar | 1987 | | pagina 7