Voorwoord Ook voor Oud Alkmaar ligt 1987 nog grotendeels in de vage nevelen van de toekomst gehuld. Helderheid wordt alleen verkregen door die nevelen in te trekken en van dichtbij te zien wat die toekomst in houdt. Door op weg te gaan door aktief te zijn, helpen we mee om die toekomst vorm te geven. Oud Alkmaar doet dit o.a. door er steeds maar weer op te hameren dat oud en nieuw harmonieus in elkaar over kunnen gaan. Er moet alleen maar oog voor zijn. Zo verrijken we het heden en de toekomst. Daarbij gaat het niet alleen om gebouwen maar juist ook om de omgeving. De wisselwerking daartussen bepaalt of iets als gaaf wordt ervaren. Juist nu het besef voor de historisch-architectonische waarde van gebouwen groeiende is, moet er meer en meer op gelet worden, dat er niet een sluipende verarming optreedt van gave stadsgezichten. Vooral als gevolg van steeds maar weer kleine verkeerskundige „verbeteringen". Over een reeks van jaren ziet men dan toch een stedebouwkundige verloedering optreden. Kijk en huiver bij het bekijken van foto's die met een verschil van vijftig jaar zijn gemaakt. Oud Alkmaar zal ook daar dit jaar op moeten letten. Niet alleen in Alkmaar zelf. Ook in de direkte omgeving dreigen gevaren. Het jongste voorbeeld is de kruispuntverbetering in de Schermer langs de Noordervaart. De nog gave landschappelijke verhoudingen aldaar worden nu op grove wijze verpest. Opdat auto's enige seconden minder behoeven te wachten. Auto's, rijdend op benzine, die over vijftig jaar op is, zijn dan wel onbetaalbaar is geworden. De voorzitter VERENIGINGSNIEUWS Na de contact-avond in januari j.1. nodigen wij U thans uit voorde eerste lezing in 1987. Wij vonden Ds. J.D. Kila weer bereid voor ons een voordracht te houden (met dia's) en wel op DINSDAGAVOND, 17 februari 1987, om 20.00 uur in de Grote Zaal van het Gulden Vlies met het onderwerp OUDE ALKMAARSE KERKEN Interieur en omgeving door de tijden. Alkmaar is in het gelukkige bezit van een aantal oude kerkgebouwen. Het meest in het oog springt uiteraard de Grote- of St. Laurenskerk. Maar we mogen zeker ook de Kapelkerk de Lutherse en de Remonstrantse kerk niet vergeten. Ook het Doopsgezinde kerkgebouw heeft, al is het meerdere malen gemoderniseerd, een lange geschiedenis. In de 19e eeuw werden als opvolgers van de R.K.staties (schuilkelders) twee neo-gothi- sche kerken gebouwd, de Sint Laurentius en de Sint Dominicus. De laatste hoort helaas alweer tot het verleden. Al deze gebouwen hebben sinds mensenheugenis het aanzicht van onze stad bepaald. Al veranderde de omgeving in de loop der tijden ingrijpend, zij bleven practisch onver anderd staan. 819

Oud Alkmaar | 1987 | | pagina 3