ik in dit korte bestek echter niet zal behandelen. Daarvoor verwijs ik naar andere publicaties (1). Uit het bovenstaande moge duidelijk geworden zijn, dat het oproer niet ont stond, omdat de verkoop van goedkoop bier werd verhinderd. Het was de strakke inning van de bieraccijns in een tijd van duurte, die fungeerde als de befaamde druppel die de bierpomp deed overlopen. Hierbij moet betrokken worden, dat het bier in die tijd voor velen de rol vervulde van water, dat immers veel onhygiënischer was. Een rol in de volkswoede speelden tevens de pachters, die door hun ruwe en botte optreden veelal bijzonder gehaat waren. Tenslotte laat ik hieronder de namen volgen van de door mij achterhaalde deel nemers. Wie weet zit er een voorvader of voormoeder van de lezer bij Tabel 1. Lijst met namen van en bijzonderheden over de deelnemers aan het bieroproer. beroep leeftijd geb. plaats vonnis Maria Verbeek alias Klinkert Jan Klinkert Anna Maria Klinkert Laurens Sijmenss. de Rip Lidia Klinkert Aeltje Verbeek zoon van Cornelia van Hekje zoon van Neel Joris Cornelis Gijsen van Snel Andries van Duijn alias Draatje Jan Cobus Lena, vrouw van de dienaar van de landdrost Jacob Groen, zoon van de portier van de Boompoort Barent Jan Adriaan Houjegelt Cornelia Claasdr., vrouw van bovengenoemde Jan Pieterss. Cornelis Bont Roedemakersgezel 25 17 50 14 20 20 21 Alkmaar Utrecht Alkmaar Utrecht Alkmaar verkoper van brandhout voller leerlooiersgezel 25 jaar verbanning 15 jaar verbanning 20jaar verbanning 20 jaar verbanning 20 jaar verbanning 12jaar verbanning gevlucht gevlucht gevlucht 1. Enige literatuur: G. Valk, Oproeren, onlusten en rellen in Alkmaar tijdens de Republiek, in: Holland 13 (1981) 230-247. Idem, De rol van de overheid in de Alkmaarse oproeren tijdens de Republiek, in: Spiegel Historiael 17 (1982) 340-348. 809

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 9