DE KAATSBAAN TE ALKMAAR door Mr. J. Belonje In de tegenwoordige tijd hebben velen de neiging om, wanneer het gaat over het kaatsspel en kaatsbanen, de mening uit te spreken, dat het hierbij om een typisch Friese aangelegenheid zou handelen. Frie zen mogen dan veel eigens hebben, maar deze zaak is toch géén zuiver Friese, want bijvoorbeeld in Vlaanderen is dit spel lang niet zeldzaam en het staat daar bovendien in hoge ere sedert jaren her. Eén kaatsbaan is in de begintijd der Franse Revolutie voor de geschiedenis van bijzon dere betekenis geweest. In de zuidelijke stadswijk van Versailles, het Quartier St. Louis, nabij het kasteel is de Kaatsbaan "salie du jeu de paume" de localiteit geweest, waar de Nationale Vergadering haar zittingen hield. Toen dan in die tijd de Groot-Ceremoniemeester des Konings, de Markies De Brège aldaar verscheen om te verklarendat deze vergadering ontbon den was, voegde de Graaf Mirabeau hem de beslissende woorden toe "Allez dire a votre maïtre que nous sommes ici par la volonté du peuple. et que nous n'en sorti- rons que par la force des bayonettes"." Vanouds hebben op tal van plaatsen in ons land kaatsbanen bestaan. Amsterdam had een kaatsbaan en een kaatsbaanpad,-' in Den Haag was er een tussen het Hof poortje en de Provoost terwijl daar ook een kaatsvereniging bestond.1' Te Utrecht was er een naast de kapittelkerk van St. Jan; te Dieren lag ten westen van het jacht slot van die naam een in dit geval over dekte kaatsbaan, die nog kort voor zijn dood, in november 1650 door prins Willem II gebouwd was maar door diens zoon, de Koning-Stadhouder tot stal was inge richt.4' Om Leiden lagen verschillende kaatsbanen, die druk door studenten bezocht werden.5' Het blijkt, dat in Den Briel omstreeks het midden der XlXe eeuw de kaatsbaan werd "verwijderd", dat op 8 maart 1650 door de raad van Harder wijk werd toegestaan om een kaatsbaan in het Nonnenklooster te maken en dat te Culemborg blijkbaar al in de XVIe eeuw "op het plein of Het Voorburg van ouds de Kaetsbaan met een hoogen muer omringt nu tot een woonhuis vertimmert en thans bewoont van Cathuisers".6' Te Groningen waren tenminste drie kaats banen. telkens annex herbergen7' en te 's-Hertogenbosch heette deze, die aan de St. Jorisstraat lag "Het Kalts^jj*!", zijnde 804 in 1613 "eene hooge rontsomme opgemet selde caetsbane ende een ledich plaetsken vóór de voors. catsbane liggende".8' Voor zover ik heb kunnen nagaan is in ons land, Friesland daargelaten, slechts het restant van één kaatsbaan bewaard gebleven en wel te 's-Heerenberg. Daar heeft Graaf Willem van den Bergh in 1560, omdat hij bij zijn zwager Herman van Neuenahr in diens kasteel te Meurs veel genoten had van het destijds zo geliefde balspel, in de Vinckenberg, west van zijn huis een kaats baan laten maken, waarvan de contracten met metselaar en timmerman bewaard gebleven zijn. Hij eiste, dat die aannemers zorgen zouden, dat het gebouw ingericht zou moeten zijn als dat te Meurs, maar langer en breder en gedekt met dennen boorden. Een oudere kaatsbaan werd daar, doch op een andere plek, al in 1545 vermeld.9' Met dat al mag het geen wonder heten, dat ook te Alkmaar sedert ca. 1600 een kaatsbaan heeft bestaan. Opmerkelijk is hier de plaats geweest, die men voor het spel heeft ingeruimd. De kaatsbaan was immers min of meer te zoeken onder de beschutting van de stadswal die door een hoogte van omstreeks 10 meter uitzonder lijk hoog opgeworpen ballen binnen de perken houden kon. Een merkwaardige analogie in deze is te vinden geweest in het bescheiden Zeeuwse stadje Arne- muiden, dat de lezer zich overigens wel herinneren zal door het even dramatische als populaire lied over zijn stadsklok Daar bestond eveneens een kaatsbaan, die halfzijdig in dit geval aan de noordkant begrensd werd door een hoge stadswal.10' Het oorspronkelijke kadastrale blad der sectie B. aldaar, daterende uit de tijd van de inlijving van de Nederlanden bij Frank rijk vertoont er een wal met buitengracht, omvattende naast elkaar drie bastions en twee courtines, terwijl een weg duidelijk derwaarts loopt, getiteld "Rue du jeu de Paume".1" Uit het vorenstaande blijkt al, dat er kaats banen hebben bestaan, die van gebouwen voorzien waren, zoals die te Versailles (tot welke groep b.v. ook het beroemde "Ball- haus" te Wenen behoord heeft), doch dat bij de meesten het spel in de open lucht plaats vond. De Alkmaarse ressorteerde onder de tweede categorie. De zuid-oosthoek der Alkmaarse vesting

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 4