Voorwoord Oud Alkmaar heeft twee gezichten. Een is gericht op het heden en de toekomst. Oud Alkmaar probeert een bijdrage te leveren tot het gaaf houden van het historisch karakter van binnenstad en omgeving. Daarom hebben wij middels een brief aan de gemeenteraad er nogmaals op gewezen, dat de discussie over het Waagplein door moet gaan. Kan het Waagplein niet autovrij gemaakt worden? Capaciteit genoeg in de Karper- tongarage. Heeft de ervaring in andere steden niet geleerd, dat autovrije delen van een binnenstad tot een versterking van de economische funktie kunnen leiden en tot een verhoging van het leefplezier voor inwoners en bezoekers? Zou de aantrekkingskracht van de horeca niet toenemen, wanneer bezoekers niet uitkijken op blik, maar op een ruim plein, fleurig aangekleed met zitjes en bloembakken? Laat de discussie doorgaan. Het andere gezicht van Oud Alkmaar is gericht op het verleden. Dichtbij en veraf. Heel ver terug in de tijd blikte de inleiding van drs. P.J. Woltering, die op 28 oktober een zeer interessante lezing hield over vijftien jaar archeologisch onderzoek in Noord- Holland. Minder verder terug in de tijd gaat het onderwerp van onze volgende lezing op 16 december "Armoede en bedeling in Alkmaar". Hoe losten onze voorouders problemen op die ook nu nog niet onbekend zijn. Welke houding namen de niet-armen aan tegenover de armoede waarmee zij werden geconfronteerd. Een boeiend historisch sociaal onderwerp. We hopen weer vele geïnteresseerden te ontmoeten op 16 december. Excuses In de vorige uitgave van de periodiek stond een verhaal, geschreven door de heer C.J .W. Everts en getiteld Het 'BERGEN INCIDENT'. In dit verhaal komt een belangrijk aantal zetfouten voor. De schrijver kan hiervoor geen verwijt worden gemaakt. Wij bieden de heer Everts hiervoor onze welgemeende excuses aan en hebben inmiddels maatregelen genomen dat het risico van zetfouten tot een minimum wordt beperkt. De redactie Verenigingsnieuws Op 16 december zal Dr. L.F. van Loo uit Schagerbrug vanaf 20.00 uur in het Gulden Vlies een lezing houden voor onze vereniging. Van Loo, auteur van het boek (dissertatie rijks Universiteit Utrecht) "Armelui. Armoede en bedeling te Alkmaar 1840 - 1914" zal dan een beeld schetsen van de armen te Alkmaar in die periode. Wat voor mensen waren het, waarom waren ze arm, hoe leefden ze. hoe verging het hun kinderen? Ook zal aandacht geschonken worden aan wat er door de meer gegoede Alkmaarders voor hen gedaan werd: de armenzorg. Zoals in ons vorig nummer reeds vermeld organiseren wij 14 januari 1987 weer een CONTACTAVOND om 20.00 uur in de Mauritszaal van het Gulden Vlies. Naast de ansichtkaarten- of familiealbums (zoals 2 jaar geleden) heeft iemand wellicht (oude) dia's van Alkmaar. Op verzoek is er ook de mogelijkheid om onderling ansichtkaarten te ruilen, dus als U dubbele kaarten heeft, dan kunt U misschien ruilen voor kaarten die U nog mist. Wij hopen dat veel leden hiervan gebruik zullen maken. 803

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 3