van spreken, om de hoek van de deur de voorbeelden en adviezen voor het oprapen liggen. Tot de verenigingen die zich op het gebied van stadsgezicht en aanverwante zaken bezig houden: sla de handen ineen, het doel is hetzelfde maar voor het eind resultaat is de samenwerking in deze onmisbaar! Waar wordt nu de kermis geplaceerd? Het circus Krone is al uitgeweken naar Hoorn. Wordt de stierenkeuring nog in de Berger hout gehouden? De Landbouwdag met de tentoonstellingstent, waar wordt die nu gesitueerd? De lappendag op de Laat? Heus, er moet een eind komen de herken baarheid van de stad dusdanig te vermin ken, dat men het doel wat men nu voor ogen heeft niet voorbij schiet. Er zijn in den lande voorbeelden genoeg hoe het met iets meer geld wel tot het behoud van het stadsgezicht had kunnen leiden. Voorbeelden? Een kerk in Eindhoven tot jeugdcentrum, de jeugd van de straat en het stadsgezicht behouden. Een kerk in Gorinchem, tot wooneenheden omgebouwd, het stadsge zicht behouden. 's-Hertogenbosch heeft er voorbeelden van. Kijk maar eens rond in Hoorn en Enkhuizen, maar sla vooral Heusden, dat prachtige stadje aan de Maas, niet over. Heeft men over die moge lijkheden, wat betreft de Dominicuskerk, niet nagedacht? Jammer, want dan zou er weer gewoond worden in de binnenstad. Misschien is het nog niet te laat, doelende op de "Zusterschool" aan de Laat. Het gaat mij heus niet iets te behouden om het behouden, maar omdat er zoveel onver vangbaars gesloopt is, kennelijk zonder eerst andere mogelijkheden te onderzoe ken, zou ik met klem de verantwoordelijke bestuurders willen vragen "steek eerst elders Uw licht op vóór de niet terug te draaien gevolgen van slopen een feit zijn." Diezelfde Dominicuskerk is, ik meen in '37 of '38, bijna door brand verwoest. M'n vader zag tijdens een hevig onweer de blik sem inslaan in het kruis van de toren. Sloeg alarm, trok zijn brandweeruniform aan en spoedde zich naar de brandweerkazerne. (Toen nog op de Nieuwesloot). De eerste brandweerauto verscheen bij de kerk waarvan de toren een vonkenregen ver spreidde. Een stoere agent van politie betrad de kerk en riep luid dat er emmers met water aangerukt moesten worden. Als u zich die situatie even indenkt, om te gil len van de lach. Maar door doortastend optreden van brandweerlieden als Cop- pens. Haasbroek, v.d. Idsert en vele ande ren met lef, is een ramp voorkomen. De parochianen hebben hun dankbaarheid niet onder stoelen of banken gestoken en er voor gezorgd dat er een prachtige lad derwagen aan de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer overgedragen werd. Niet dat de ladder hoog genoeg was om een kerk toren te blussenmaar het was een prachtig zinvol geschenk. Jammer genoeg hebben de moffen die onmisbare wagen gejat en niet teruggegeven. Een oud kaaskop keek rond en heeft misschien hier en daar te fel uitgehaald, maar zo zag ik het! 816

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 16