de buitenrand der territoriale wate ren moeten varen. Snel maken de Britse jagers gebruik om te beletten, dat de Duitsers hun schepen op de kust kunnen zetten. Tussen 06.30 en 06.40 wordt met vlaggeseinen het be vel tot stoppen gegeven en vallen de eerse schoten voor de boeg. De meest noordelijk varende Duitse schepen stoppen vrijwel onmiddelijk. Alles gaat nu snel in zijn werk. De stoomschepen 'Brietzig' (1495 BRT) en 'Pellworm' (1370 BRT), beide te Hamburg thuishorend, worden geno men door enterploegen van respectie velijk de jagers 'Thruster' (cmdt. Cdr. G.Gibbs) en 'Sringbok' (cmdt. Lt. cdr. Cosmo Craham). Van de volgende Duitse schepen wordt de 'Marie Horn' (1088 BRT), afkomstig uit Lubeck, op dezelfde wijze behandeld door de ja gers 'Teazer' (Lt. cdr. E.Craham) en 'Surprise' (Cdr. W.Thompson). Direct wordt op bevel van de op deze sche pen achtergelaten prijsbemanningen west gestuurd om uit de territoriale wateren te komen. Bij het vierde Duitse schip, de 'Heinz Blumberg' (1226 BRT, Hamburg), verloopt de operatie minder vlot. Na eerst op de kust te hebben ingestuurd, weet de bemanning het schip bijtijds in een sloep te verlaten, waarna het NW van Camperduin aan lager wal raakt. De bemanning wordt later op gepikt door een Nederlands vaartuig en te Nieuwediep binnengebracht. Door de enterploeg van de jager 'Sylph' (Cdr. J.Greagh) worden nu trossen uitgebracht teneindehet schip weer zeewaarts te slepen, terwijl ma- chinekamerpersoneel het voor hen geheel vreemde schip binnen korte tijd weer enige vaart te doen lopen. Met niet meer dan 5 zeemijl per uur be reikt ook deze buit echter Harwich! Te 06.38 was de 'Valkyrie' de Pette- merpolder gepasseerd op koers ZtW; de vaart wordt dan 18 mijl. Op de meest zuidelijk varende Duitse schepen 'Renate Leonhardt' en 'Lavi- nia' (beide van Hamburg) had men plotseling hun voorgangers de wal in zien sturen, terwijl kort daarop Britse jagers verschjnen. Onmiddelijk volgt men dat voorbeeld met als gevolg, dat de beide schepen niet alleen spoedig vastlopen, maar tussen 06.46 en 07.00 worden beschoten door de 'Valkery' en de 'Tetarch'. In de veranderstelling dat de jagers om de zuid zullen ver dwijnen, aangezien de schepen thans ver buiten de territoriale wateren aan de grond zitten, waant men zich een ogenblik iets veiliger. Maar reeds te 07.02 gaat de 'Valkyrie' (en vermoe delijk ook de 'Tetrarch') op tegen- koers, draait te 07.10 wederom 16 streken naar stuurboord om vervol gens van 07.23-07.27 een snelvuur te openen op een afstand an nauwelijks 1 zeemijl. De 'Lavinia' wordt aan BB getroffen, de kaartenkamer en een deel van de kolenlading vliegen in brand, maar de bemanning weet nog in een eigen sloep het strand te bereiken (15 personen). Op de 'Renate Leonhardt', die tref fers oploopt aan SB-zijde en in het achterschip, is men minder gelukkig. Van de 18 opvarenden worden er drie gedood15 anderen weten eveneens aan land te komen. De drie slachtof fers, benevens twee nog levende scheepshonden, worden in het begin van de middag geborgen, onderande- re door de roeireddingboot van Eg- mond, waarin ook de burgemeester van deze gemeente had plaatsgeno men. Bij de hulpverlening was ook een vlet uit Petten actief. Om 07.30 voegen de jagers zich weer bij de 'Un- daunted', kennelijk na zoeklichtseinén van deze kruiser. Opschudding in de kustgemeenten Dacht men bij de eerste schoten rond kwart voor zeven nog aan een militai re oefening, spoedig zagen bewoners van Bergen aan Zee dat vreemde tor- pedobootjagers een aantal koopvaar dijschepen beschoten. De aanvanke lijke nieuwschierigheid van de zich in grote getale naar het strand haasten de bewoners veranderde evenwel in een soort paniek, toen bij de volgende salvo's de granaten over hun hoofden de duinen ingierden, waar personen, die in de zandmennerij werkten, ij lings dekking moesten zoeken. Door de korte afstand konden velen de zo genaamde 'pennant-numbers' op de boegen der jagers lezen, onderandere de F85 (Valkyrie) en de F87 (Te trarch). Deze pennantnumbers waren geen naamaanduidingen en verander den ook gedurende de oorlog. 784

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 8