Het BERGEN INCIDENT' 16 juli 1917: Een grove schending van onze neutraliteit door C.J.W. Everts Tot de gebeurtenissen welke zich in de afgelopen 80 jaren in of nabij Bergen aan Zee hebben afgespeeld, behoort ook het zogenaamde 'Bergen Incident', een van de ernstigste schendingen van onze neutraliteit in de periode 1914-T8. Na een stilstand van twee jaren vertoonde de Duitse scheepvaart langs onze kust sedert begin 1917 weer een opleving. In hoofdzaak betrof het hier het ertsvervoer van Scandinavië naar Rotterdam en het kolenvervoer in omgekeerde rich ting. Door de ZW-NO-strekking van onze kust bood de integriteit van onze territoriale wateren juist aan de Duit se koopvaardij een zekere bescher ming. Britse tegenacties hadden aan vankelijk geen succes. De bevelhebber van de 'Harwich For- ce',commodore Tyrwhitt, ging daar om van de veronderstelling uit, dat de Duitse koopvaardijschepen dan uit Rotterdam vertrokken, wanneer zijn strijdkrachten grotendeels in beslag werden genomen door escorte-taken van de meestal nachtelijke sheep- vaart tussen Rotterdam en de Engelse havens. Aangezien de Harwich Force juist op volle sterkte was, besloot hij een onderscheppingsactie uit te voe ren langs de Nederlandse kust. Hoe wel daarvoor en geringe macht vol doende was, lagen aan het toch inzet ten van de gehele Harwich Force de volgende maritiem-strategische doe len ten grodslag: 1. Het aantonen dat de veilige vaart door de Nederlandse territoriale wa teren voor de Duitsers maar zeer be trekkelijk zou bijken te zijn en deze daardoor genoopt zouden worden om die vaart weer te staken. Een mogelij ke schending van de Nederlandse neutrale wateren kon bij een actie desnoods op de koop toe worden ge nomen. 2. Laten blijken, dat de actie ook vol doende gedekt was tegen een even tuele inerventie van kruisers en tor- pedoboten van de 'Hochsee-flotte'. De uitvoering van de actie Op 15 juli ontvangt Tyrwhitt inlich tingen, dat de volgende nacht een tiental Duitse schepen uit Rotterdam zal ver trekken, richting Duitse Bocht. Op grond daarvan verlaat hij nog diezelf de avond Harwich met het 5e Lichte kruisereskader (8 kruisers) en de 10e jager-flottielje (17 torpedobootjagers, waarvan 2 flottieljeleiders). Vlaggeschip is de kruiser 'Centaur'. Zijn bedoeling is tegen dagworden ter hoogte van Texel te staan en daarna om de zuid te koersen in de stellige ver wachting, dat hij de Duitse schepen zal ontmoeten tussen Texel en IJmuiden. (In dit artikel en op het bijgaande kaartje zijn alle tijdstippen vermeld in de Neder landse zomertijd van 1917). Om 05.35 is Tyrwhitt met de hoofd macht nog ongeveer 10 zeemijl ver wijderd van de Nederlandse kust ter hoogte van Texel; de generale koers wordt daarna ZZW. Hij geeft de krui ser 'Undaunted' en 7 jagers, welke 3 mijl oostelijk van hem staan, op dracht zich zonodig tussen de Duitse schepen en de kust te plaatsen. De flottieljeleider 'Valkyrie', welke eerst enkele schepen met hulpgoederen voor Belgie heeft aangehouden, pas seert eerst te 06.23 de Zuiderhaakston op zuidelijke koersen, vaart 30 mijl. Het zicht is 5 mijl de wind eerst West 6, later ZW 4-3. Om 05.50 komt een aantal Duitse koopvaarders in zicht. Van het oorspronkelijke tiental was er een, de 'Alpha', die reeds kort na het vertrek teruggekeerd naar Hoek van Holland, terwijl drie andere, welke een uur eerder waren vertrokken ('W.Oelsner', 'Car- sten Russ' en 'Ariadne'), reeds zijn gepasseerd. De 'Ariadne' weet nog juist het Schulpengat binnen te lopen, waar het Nederlandse onderzoekingswaartuig zich tussen haar en de jagers plaatst. Britten nemen vier Duitse schepen en beschieten twee andere. De overige zes Duitse schepen zijn minder gelukkig; zij toch bevinden zich nog bezuiden de zogenaamde Pettemerpolder, een ter hoogte van Petten zich westwaarts uitstrekkende en door een ton gedekte ondiepte. Om deze veilig te passeren zullen zij aan 782

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 6